Laparoskopia ginekologiczna – przebieg, wskazania, rekonwalescencja

Laparoskopia ginekologiczna to mało inwazyjna technika operacyjna. Dzięki niej możemy wykryć i usunąć niepożądane zmiany z kobiecych narządów rodnych. Jak przebiega taki zabieg? Jakie są do niego wskazania? Jak wygląda rekonwalescencja po laparoskopii ginekologicznej? Przeczytaj poniżej!

Laparoskopia ginekologiczna – na czym polega?

Laparoskopia ginekologiczna to technika stosowana do diagnostyki i leczenia zmian znajdujących się na kobiecych narządach rodnych. W jej trakcie poprzez małe nacięcie wprowadzana jest kamera (laparoskop), która pozwala na uwidocznienie narządów wewnętrznych. Dzięki temu lekarz może rozpoznać niepokojące zmiany i w wielu przypadkach od razu je usunąć.

Jedną z największych zalet laparoskopii jest niewielka inwazyjność zabiegu. Technika ta wiąże się z dużo mniejszym ryzykiem pojawienia się powikłań w porównaniu do klasycznej operacji. Pozwala ona także na dużo szybszy powrót do codziennego funkcjonowania.

Laparoskopia ginekologiczna – wskazania

Laparoskopia ginekologiczna stosowana jest w diagnostyce i leczeniu:

  • Torbieli
  • Niepłodności
  • Endometriozy
  • Mięśniaków
  • Ciąży pozamacicznej
  • Zrostów wewnątrzmacicznych

Rekonwalescencja po laparoskopii ginekologicznej – czego nie wolno robić?

Rekonwalescencja po laparoskopii ginekologicznej jest znacznie krótsza niż po innych zabiegach operacyjnych. Pacjentki znacznie szybciej wracają do formy, ale wciąż muszą jednak przestrzegać kilku zasad. Przez około 4-6 tygodni powinny one powstrzymać się od aktywności fizycznej, która angażuje mięśnie brzucha. Niezalecane jest także dźwiganie ciężkich przedmiotów w tym okresie. Z kolei przez 30 dni od zabiegu pacjentka powinna powstrzymać się od współżycia seksualnego.

Pacjentki po laparoskopii ginekologicznej z reguły dość szybko wracają do aktywności zawodowej. Dokładny okres niezdolności do pracy zależy od tego, czego konkretnie dotyczył zabieg oraz jaki charakter ma praca pacjentki. Decyzję o momencie powrotu do aktywności zawodowej powinien więc podjąć lekarz po rozmowie z pacjentką. Większość pacjentek do pracy wraca po 2-3 tygodniach od zabiegu.

Laparoskopia ginekologiczna – skierowanie

Laparoskopia ginekologiczna wykonywana jest jedynie w uzasadnionych przypadkach. Lekarz po stwierdzeniu potrzeby wykonania zabiegu wystawi pacjentce skierowanie. Pacjenta musi dostarczyć je na oddział szpitalny, w którym przeprowadzony zostanie zabieg. Odpowiedni szpital zostanie wskazany przez lekarza ginekologa w trakcie wystawiania skierowania.