Każda kobieta przygotowująca się do ciąży powinna suplementować kwas foliowy. Należy kontynuować to także po zapłodnieniu. Substancja ta ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Sprawdź, jakie są nowe zalecania Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie suplementacji kwasu foliowego w ciąży!
Kwas foliowy suplementacja – dlaczego to takie ważne w ciąży?
Kwas foliowy powinna przyjmować każda kobieta oczekująca dziecka lub przygotowująca się do ciąży. Należy suplementować go przynajmniej do końca pierwszego trymestru, ale najlepiej robić to przez całą ciążę.
Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka już od momentu poczęcia. Wpływa on na kształtowanie się cewy nerwowej. Jego suplementacja może zmniejszyć ryzyko rozwoju u dziecka takich wad, jak rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie czy przepuklina oponowo-rdzeniowa.
Polimorfizm MTHFR a przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży
Niestety nie każdy organizm przyszłej mamy właściwie przyjmuje kwas foliowy. Aż 50% Polek ma obecny polimorfizm genu MTHFR, który przyczynia się do nieprawidłowości w tym obszarze. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pacjentki z tym polimorfizmem powinny stosować aktywny kwas foliowy. Suplementacja będzie wtedy dużo skuteczniejsza.
Jak sprawdzić, czy nasz organizm właściwie przyswaja kwas foliowy? Polimorfizm MTHFR wykryć możemy jedynie w teście genetycznym. Jego wynik pozwoli Twojemu lekarzowi dobrać odpowiednią dla Ciebie dawkę i formę kwasu foliowego. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej u Twojego dziecka.
Nowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie suplementacji kwasu foliowego
Na rynku znaleźć możemy dwie formy suplementacji kwasu foliowego – syntetyczną oraz aktywną. Według najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników kobiety powinny sięgać po tę drugą formę. Aktywny kwas foliowy musi w organizmie przejść mniej przemian metabolicznych, dlatego jest bardziej zalecany.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wskazało również, jakie dawki kwasu foliowego należy przyjmować. Zgodnie z tym:
- W okresie okołokoncepcyjnym zaleca się suplementację 400 µg 5-MTHF oraz 400 µg kwasu foliowego/dzień
- U kobiet w ciąży oraz podczas laktacji zaleca się suplementację 800 µg 5-MTHF/dzień
- W suplementacji kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz w czasie laktacji można również stosować preparaty zawierających w swoim składzie zarówno aktywny folian, jak i syntetyczny kwas foliowy
- U kobiet przygotowujących się do ciąży zaleca się suplementację folianami co najmniej 12 tygodni przed planowaną koncepcją
- U kobiet z BMI >30 kg/m2 po oznaczeniu poziomu folianów poniżej 28 nmol/l zaleca się suplementację 5 mg/dobę folianów w połączeniu z mio-inozytolem (1000 mg) maksymalnie do 12 tc.
- U kobiet, które urodziły wcześniej dziecko z wadą cewy nerwowej zaleca się suplementację 5 mg/dzień folianówNależy pamiętać, że dawki te mogą nieco się zmienić w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjentki. O dokładnych ilościach suplementowanej substancji zadecydować powinien lekarz. Pacjentka na własną rękę nie powinna zmniejszać lub zwiększać dawki.
Źródła:
- Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak – Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia 2017, tom 2, nr 5, strony 210-214, s. 213.
- Seremak Mrozikiewicz, D. Bomba Opoń, K. Drews, P. Kaczmarek, M. Wielgoś, P. Sieroszewski, Stanowisko Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie suplementacji aktywnych folianów, choliny i witamin B6 i B12 w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu, 07.03.2024