Opryszczka wargowa to choroba zakaźna, którą możemy zaobserwować dość często. Zwykle nasze podejście do niej jest dość błahe. Opryszczka faktycznie nie jest niebezpiecznym wirusem. Może jednak być groźna, jeśli spodziewamy się dziecka. Sprawdź, jakie konsekwencje może mieć opryszczka na ustach w ciąży!
Opryszczka wargowa – czym jest?
Opryszczka to choroba zakaźna. Jest ona spowodowana przez wirus opryszczki pospolitej (HSV). Po kontakcie z tym wirusem pozostaje on w naszym organizmie przez całe życie. Szacuje się, że dotyczy to nawet 90% populacji.
Do zakażenia wirusem opryszczki najczęściej dochodzi poprzez kontakt z jego nosicielem. Może on zostać przeniesiony przez ślinę, łzy czy wydzielinę z układu rodnego osoby zakażonej. Zakazić wirusem opryszczki możemy się także poprzez stosunek seksualny.
Opryszczka wargowa – objawy
Infekcja wirusem opryszczki zaczyna objawiać się poprzez pojawienie się małych pęcherzyków wypełnionych płynem w okolicy ust (między skórą a czerwienią wargową). Towarzyszyć temu może mrowienie, swędzenie, ból czy pieczenie. Po kilku dniach owe pęcherzyki pękają, co uwidacznia nam nadżerkę pokrytą strupem. Znika ona po kilku dniach.
Opryszczka a ciąża
Opryszczka w 1 trymestrze ciąży może być bardzo niebezpieczna dla płodu. Nie jest tak jednak w każdym przypadku. U ciężarnych, które były już nosicielkami wirusa opryszczki, nie powinna ona wywołać żadnego niebezpieczeństwa. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pierwszego kontaktu z tym wirusem.
Jeśli w ciąży zaraziłaś się wirusem opryszczki, to Twój organizm nie posiada jeszcze przeciwciał, dzięki którym mógłby obronić dziecko. Prowadzić może to do wad wrodzonych, a nawet do obumarcia płodu i w konsekwencji poronienia.
Ciężarne z opryszczką muszą być bardzo ostrożne. Wirusa bardzo łatwo jest przenieść z warg na narządy rodne. W konsekwencji przeistacza się on w opryszczkę narządów płciowych. Ta z kolei może być już bardzo dużym zagrożeniem dla dziecka.
Leczenie opryszczki wargowej w ciąży
Jeżeli w ciąży pojawiła się u nas opryszczka, to powinnyśmy zgłosić się do lekarza jak najszybciej. Jeśli jest to nasze pierwsze zakażenie tym wirusem, to lekarz zleci Ci odpowiednie leczenie przeciwwirusowe. W innym przypadku dobierze on specjalny lek na opryszczkę. Zwykle ma on formę plastra lub żelu. Takie środki dostępne są w aptekach bez recepty. Nie warto jednak kupować ich bez konsultacji z lekarzem, ponieważ nie każdy z nich będzie odpowiedni dla kobiety ciężarnej.