Niepłodność aż w 35% spowodowana jest czynnikiem męskim. Najczęściej jej przyczyną jest zła jakość nasienia. Nie oznacza to jednak, że mężczyzna nie ma już szans na dziecko. Na początek wystarczy nieco zmienić swoją dietę. Powinna ona być przede wszystkim bogata w witaminy na poprawę nasienia. Jest ich 5. Które to witaminy? Sprawdź poniżej!
Cynk
Cynk jest jedną z najważniejszych witamin dla mężczyzn na płodność. Odpowiada on za dojrzewanie nasienia oraz prawidłową syntezę testosteronu. Niedobór cynku może skutkować zmniejszeniem ilości plemników i ich osłabioną żywotnością.
Cynk w trakcie starań o dziecko możemy suplementować lub dostarczać wraz z pożywieniem. Jego najlepszym źródłem jest:
- Soczewica
- Płatki owsiane
- Jajka
- Orzechy ziemne
Selen
Selen również należy do grupy witamin dla mężczyzn na płodność. Jest on składnikiem stymulującym produkcję testosteronu. Ma on także wpływ na jakość nasienia, a w szczególności na wytrzymałość i ruchliwość plemników. Selen jest również antyoksydantem, który chroni plemniki przed uszkodzeniami.
Selen znajdziemy głównie w rybach morskich, orzechach, grzybach i jajkach. Warto więc włączyć te składniki do diety, jeśli mamy plany rodzicielskie.
Kwas foliowy
Większości osób kojarzy się, że kwas foliowy w trakcie starań o dziecko powinna suplementować kobieta. W rzeczywistości jest on witaminą na płodność także dla mężczyzn. Suplementując kwas foliowy wraz z cynkiem, możemy znacznie zwiększyć liczbę plemników w nasieniu.
Kwas foliowy mężczyzna powinien sobie dostarczać wraz z dietą. W tym celu warto spożywać takie produkty jak:
- Ciecierzyca
- Szpinak
- Sałata
- Fasola biała
Witamina E
Wśród witamin na płodność mężczyzn nie sposób nie wymienić witaminy E. Znacznie poprawia ona jakość plemników, chroni je przed uszkodzeniami i hamuje proces spermaglutynacji, czyli zlepiania się plemników.
Najwięcej witaminy E znajdziemy w:
- Orzechach laskowych
- Nasionach słonecznika
- Migdałach
Witamina C
Witamina C również należy do grona witamin na poprawę nasienia. Jest ona odpowiedzialna głównie za ochronę DNA znajdującego się w plemnikach. Ma ona także wpływ na ilość, ruchliwość i jakość plemników oraz hamowanie spermaglutynacji.
Witaminę C dostarczać do organizmu możemy szczególnie poprzez spożywanie owoców cytrusowych, takich jak cytryna, pomarańcza czy grejpfrut. Znajdziemy ją także w truskawkach i natce pietruszki.
Witaminy na płodność a badanie nasienia
Dostarczanie witamin na płodność może bardzo pomóc w staraniach o dziecko. Niestety nie w każdym przypadku jest to wystarczające. Jeśli więc mimo zmiany stylu życia i regularnych starań kobieta nie zachodzi w ciążę, to warto rozpocząć diagnostykę niepłodności.
W trakcie diagnostyki należy wykonać odpowiednie badania. Mężczyzna powinien poddać się przede wszystkim badaniu nasienia, w którym zostanie sprawdzona ich morfologia, liczebność i żywotność. Warto wykonać także fragmentację DNA plemników. Badanie to sprawdzi, czy DNA przenoszone przez plemniki nie jest uszkodzone.
Jeśli wyniki badań nasienia okażą się nieprawidłowe, to wskazane jest pogłębienie diagnostyki. W takim przypadku wykonać należy:
- Badanie kariotypu sprawdzające zestaw chromosomów pacjenta
- AZF – jest to badanie genetyczne sprawdzające dłuższe ramię męskiego chromosomu Y, który odgrywa dużą rolę w procesie produkcji plemników
- CFTR, czyli badanie sprawdzające gen CFTR pod względem mutacji, która może być przyczyną męskiej niepłodności