Badania po poronieniu – czy warto je zrobić?

Jakie są główne zalety badań po poronieniu, Dlaczego niektórzy nie robią badań po poronieniu, Czy kobiety mają obawy przed zrobieniem badań po poronieniu, Czy jest przymus społeczny robienia badań po poronieniu

Poronienie to najcięższe powikłanie ciąży do 22 tygodnia jej trwania, które występuje stosunkowo często, ponieważ dotyczy nawet do 15% wszystkich ciąż. Po utracie nienarodzonego dziecka, matka może wykonać badania, które pozwolą ustalić czy dziecko posiadało wrodzoną wadę genetyczną oraz pozwolą ustalić płeć, jeśli ta nie została wcześniej wskazana przez lekarza.

Jakie są główne zalety badań po poronieniu?
Dlaczego niektórzy nie robią badań po poronieniu?
Czy kobiety mają obawy przed zrobieniem badań po poronieniu?
Czy jest przymus społeczny robienia badań po poronieniu?

Jakie są główne zalety badań po poronieniu?

Badania po poronieniu pozwolą m.in. na ustalenie, czy dziecko nie posiadało wrodzonych wad genetycznych, które mogły być przyczyną poronienia. Badanie to wykrywa choroby takie jak zespół Downa, Edwardsa czy też Pataua. Jeśli dziecko posiadało wadę, która przyczyniła się do poronienia, badanie pozwoli na ustalenie szans pary na kolejne dziecko oraz częściowe odzyskanie spokoju.

Dlaczego niektórzy nie robią badań po poronieniu?

Nie wszystkie kobiety decydują się na wykonanie badań po poronieniu. Jest to spowodowane m.in. faktem, iż jeśli poronienie nie nastąpi w szpitalu, kobieta samodzielnie musi pobrać próbki potrzebne do wykonania badania. Może to być problematyczne, szczególnie w tak stresującym dla matki momencie jak poronienie. Wiele kobiet nie decyduje się na wykonanie badania po poronieniu także z powodu niewiedzy na ten temat.

Czy kobiety mają obawy przed zrobieniem badań po poronieniu?

Część kobiet posiada obawy przed wykonaniem badań po poronieniu – dlaczego? Poronienie to dla matki bardzo trudny moment w życiu, a wykonanie badań dla niektórych wydaje się dodatkowym zmartwieniem. Wiedza na temat badań wykonywanych po poronieniu nadal nie jest rozpowszechniona wśród wielu kobiet, dlatego mogą one nie być do końca pewne, w jakim celu miałyby wykonać takie badania.

Czy jest przymus społeczny robienia badań po poronieniu?

Przymusu społecznego do robienia badań po poronieniu nie ma, ale badania te stają się coraz popularniejsze. Ma na to wpływ zwiększenie świadomości kobiet oraz coraz bardziej powszechna wiedza na temat genetyki, która może pomóc w przyszłym planowaniu potomstwa. Utrata nienarodzonego jeszcze dziecka jest tragedią dla obu rodziców, a decyzja o wykonaniu badania po poronieniu powinna być decyzją indywidualną, nie przymusem społecznym.