Infekcyjne badania po poronieniach

cierpiszKonsultacja merytoryczna: 

lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik, klinika Demeter


Infekcje wirusowe i bakteryjne mogą być przyczyną poronień. W związku z tym po poronieniu wykonuje się też badania na ich obecność. Dotyczy to głównie toksoplazmozy, cytomegalii, chlamydiozy czy różyczki.infekcyjne badania po poronieniach

Jeśli infekcja zostanie wcześnie wykryta, a leczenie wdrożone, można zapobiec poronieniom w przyszłości i urodzić zdrowe dziecko.


  1. Infekcyjne badania po poronieniach: cytomegalia
  2. Infekcyjne badania po poronieniach: toksoplazmoza
  3. Infekcyjne badania po poronieniach: chlamydioza
  4. Infekcyjne badania po poronieniach: różyczka

Infekcyjne badania po poronieniach: cytomegalia

Cytomegalia to choroba wirusowa, która może powodować wady płodu oraz poronienia, jednak sama z siebie nie daje żadnych objawów (ewentualnie grypopodobne). Wiele osób nie zdaje sobie więc sprawy z bycia nosicielem wirusa. Po poronieniu zaleca się wykonanie badań z krwi lub moczu w kierunku cytomegalii, badając obecność przeciwciał IgG i IgM . Wyniki pozwolą stwierdzić, czy kobieta przechodzi obecnie cytomegalię czy może wirus znajduje się w stanie uśpienia lub nigdy nie było z nim kontaktu.

Na chorobę nie istnieje szczepionka, jednak zdrowy układ odpornościowy jest w stanie sobie z nią poradzić. Jeśli kobieta choruje na cytomegalię, przed staraniem się o dziecko musi dojść do uśpienia choroby, ponieważ to właśnie przechodzenie jej w czasie ciąży jest szczególnie niebezpieczne dla płodu. Ważne jest przebywanie pod stałą opieką lekarza, który udzieli niezbędnych wskazówek. Wykrycie cytomegalii przed ponownym staraniem się o dziecko pomoże zapobiec kolejnej utracie ciąży.

Infekcyjne badania po poronieniach: toksoplazmoza

Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą, której przechodzenie w ciąży może powodować poronienie oraz wady płodu. Poza ciążą choroba nie jest niebezpieczna, zwykle nie daje także żadnych innych objawów. Po poronieniu warto wykonać testy w jej kierunku, ponieważ po raz przeżytej toksoplazmozie organizm uodparnia się na nią. Jeśli okaże się więc, że kobieta była już chora, w kolejnej ciąży toksoplazmoza nie będzie już zagrożeniem.

Badanie na toksoplazmozę polega na wykryciu przeciwciał Toxoplazma IgG oraz IgM. Jeśli oba te czynniki są dodatnie lub dodatni jest IgM, kobieta choruje aktualnie. Jeśli natomiast można wykryć wyłącznie przeciwciała IgG, do zakażenia doszło dawno. Jeśli wynik jest ujemny w przypadku obu przeciwciał, istnieje możliwość zarażenia w czasie ciąży, ponieważ do zarażenia nigdy wcześniej nie doszło. Warto wtedy dodatkowo badać się podczas trwania ciąży, co pozwoli na bieżąco kontrolować zdrowie kobiety i dziecka w jej łonie.

Infekcyjne badania po poronieniach: chlamydioza

Chlamydioza jest chorobą bakteryjną przenoszoną głównie drogą płciową, która może powodować problemy z poczęciem i poronienia oraz przedwczesne porody. Nieleczona sprawia bowiem, że w układzie rozrodczym tworzą się zrosty, uniemożliwiające donoszenie ciąży. Widoczne objawy chlamydiozy pojawiają się wyłącznie u maksymalnie 50% chorych – reszta przechodzi zakażenie bezobjawowo.

Po poronieniu warto więc wykonać test na obecność tej choroby, który jest testem genetycznym. Próbkę pobiera się z szyjki macicy lub cewki moczowej, a następnie bada, by wykryć bakterię chlamydia trachomatis. Dzięki dokładności badań, wynik jest pewny. Leczenie polega na kuracji antybiotykami. Przed staraniem się o kolejną ciążę należy wyleczyć chlamydiozę i mieć pewność co do stanu swojego zdrowia.

Infekcyjne badania po poronieniach: różyczka

Różyczka jest wirusową chorobą wieku dziecięcego – wtedy jest niegroźna, jednak w ciąży może doprowadzić do wad płodu i poronienia. Do jej objawów należą obrzęk węzłów chłonnych przy uszach i z tyłu głowy, wysypka na skórze i ból gardła. Po poronieniu warto wykonać test z krwi na obecność przeciwciał przeciwko różyczce w organizmie (IgM i IgG).

Jeśli we krwi obecne są IgG oznacza to, że kobieta jest odporna – przeszła już chorobę w przeszłości lub została zaszczepiona. Jeśli obecne są natomiast przeciwciała IgM, choroba była rozwinięta niedawno. Jeśli okaże się, że kobieta nie przechodziła różyczki ani nie była szczepiona, przed zajściem w ciążę konieczne jest zaszczepienie. Pozwoli to zapobiec zachorowaniu w czasie ciąży i zwiększy szanse na urodzenie zdrowego dziecka.


Zobacz też:

 

3.6/5 - (7 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *