Badanie AMH – czym jest? Ile kosztuje? Kiedy warto je wykonać?

AMH to hormon antymüllerowski. Badanie tego hormonu pozwala określić rezerwę jajnikową kobiety, która jest jednym ze wskaźników jej płodności. Kiedy warto je wykonać? Ile kosztuje badanie AMH? Sprawdź poniżej!

amh

Spis treści:

  1. Co to jest AMH?
  2. Poziom AMH – normy
  3. Wynik badania AMH a ocena rezerwy jajnikowej
  4. Badanie AMH – cena

Co to jest AMH?

AMH to hormon produkowany w żeńskich i męskich komórkach rozrodczych. U kobiet pełni on bardzo ważną funkcję – wraz z FSH (hormonem folikulotropowym) wpływa na dojrzewanie pęcherzyków, w których rozwijają się komórki jajowe. Hormon antymüllerowski świadczy także o potencjalne rozrodczym kobiet. To właśnie za pomocą stężenia AMH można ocenić rezerwę jajnikową, czyli możliwości jajnika do zapewnienia komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia. Jest więc to skuteczny sposób na sprawdzenie stanu płodności kobiety.

Oznaczenie poziomu hormonu AMH wykonuje się na podstawie próbki krwi pacjentki. Wykonać możne je w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, ponieważ w organizmie utrzymuje się stały poziom hormonu antymüllerowskiego. Nie wpływa na niego także stosowanie antykoncepcji ani leczenia hormonalnego. Badanie nie musi także być wykonywane na czczo, ale zaleca się, aby krew do analizy została pobrana w godzinach porannych. Żadne inne przygotowanie do badania nie jest potrzebne.

Badanie AMH warto wykonać w przypadku diagnostyki:

  • Problemów z zajściem w ciążę (jest to jedno z pierwszych badań wykonywanych podczas diagnostyki niepłodności)
  • Zespołu Policystycznych Jajników (PCOS)
  • Wtórnej niewydolności hormonalnej jajników
  • Przedwczesnego wygasania czynności jajników (POF)
  • Uszkodzenia jajników po chemioterapii

Poziom AMH – normy

Poziom AMH w organizmie zależy głównie od wieku kobiety. Normy stężenia AMH w organizmie są więc różne. Przedstawiają się w następujący sposób:

  • 20-24 lata – 1,52-9,95 ng/ml
  • 25-29 lat – 1,20-9,06 ng/ml
  • 30-34 lata – 0,71-7,59 ng/ml
  • 35-39 lata – 0,41-6,96 ng/ml
  • 40-44 lata – 0,06-4,44 ng/ml
  • 45-50 lat – 0,01-1,70 ng/ml

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku kobiet z zespołem policystycznych jajników. Dla nich norma stężenia AMH wynosi 2,41-17,1 ng/ml.

Wynik badania AMH a ocena rezerwy jajnikowej

Zbyt niski wynik AMH świadczy o obniżonej rezerwie jajnikowej, czyli zbyt małej liczbie pęcherzyków jajnikowych. W przypadku kobiet w wieku rozrodczym może to świadczyć o przedwczesnym wygasaniu czynności jajników. U starszych kobiet przyczyną tego stanu zwykle jest menopauza.

Zbyt wysoki wynik AMH świadczy z kolei o nadmiernym wytwarzaniu tego hormonu przez jajniki. Jest to zwykle skutek zespołu policystycznych jajników. Badanie AMH nie wystarczy do zdiagnozowania PCOS, ale powinno skłonić pacjentkę do wykonania szerszej diagnostyki.

W przypadku zbyt niskiego lub zbyt wysokiego wyniku AMH warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Jeśli w niedalekiej przyszłości planujemy starać się o dziecko to dobrze, gdyby był on specjalistą leczenia niepłodności.

Badanie AMH – cena

Cena badania AMH zależy głównie od miasta i laboratorium. Zwykle jednak mieści się ona w przedziale od 150 do 250 zł.