Receptory KIR odgrywają ogromną rolę w procesie zagnieżdżania się zarodka w macicy oraz tworzenia się łożyska. Mogą one przyczyniać się do problemów z płodnością, dlatego warto je zbadać, jeśli doświadczamy nawykowych poronień lub problemów z poczęciem dziecka. W tym celu należy wykonać genotypowanie KIR. Badanie to zweryfikuje, czy nasze problemy są spowodowane czynnikami immunologicznymi.
Spis treści:
- Wpływ receptorów KIR na ciążę
- Badanie KIR – na czym polega?
- Badanie KIR – gdzie wykonać badania?
- Badanie KIR – kto powinien je wykonać?
- Badanie KIR cena
Wpływ receptorów KIR na ciążę
W macicy kobiety znajdują się komórki uNK. Są to komórki układu odpornościowego. Ich zadaniem jest zwalczanie niebezpiecznych komórek, które pojawiły się w organizmie kobiety np. Komórek zarażonych wirusami. Na ich powierzchni znajdują się dwa rodzaje receptorów KIR: receptory KIR aktywujące oraz receptory KIR hamujące.
Receptory KIR biorą udział w procesie tworzenia się łożyska oraz implantacji, czyli zagnieżdżania zarodka w macicy. Do prawidłowego przebiegu tych procesów konieczna jest równowaga między receptorami KIR aktywującymi oraz receptorami KIR hamującymi. Jej zaburzenia mogą być przyczyną nawykowych poronień oraz niepłodności.
Badanie KIR – na czym polega?
Genotypowanie KIR przeprowadza się na próbce krwi żylnej kobiety. Do jej pobrania pacjentka nie musi się przygotowywać w żaden sposób, ale warto umówić się na nie kilka dni wcześniej. Na wynik badania KIR oczekuje się do 10 dni roboczych.
Wraz z badaniem KIR zaleca się pacjentkom wykonanie badania HLA-C. Powinien wykonać je również przyszły ojciec dziecka. Dzięki temu możliwa będzie pełniejsza diagnostyka problemów z poczęciem dziecka. Pozwoli to na wdrożenie odpowiednio dobranej formy terapii.
Badanie KIR – gdzie wykonać badanie?
Chcesz umówić badanie KIR wypełnij poniższy formularz on-line. Po jego uzupełnieniu konsultant medyczny laboratorium testDNA skontaktuje się z Państwem.
Badanie KIR – kto powinien je wykonać?
Badanie KIR dedykowane jest kobietom, które doświadczają:
- Nawracających poronień
- Problemów z zajściem w ciążę
- Problemów z zapłodnieniem metodą in vitro
Dzięki genotypowaniu KIR przyszła mama dowie się, czy przyczyną komplikacji w jej przypadku jest niepłodność immunologiczna. Dzięki poznaniu przyczyny problemów z zajściem w ciążę możliwe będzie wdrożenie odpowiednich rozwiązań, które ułatwią poczęcie dziecka w przyszłości. W przypadku niepłodności immunologicznej najczęściej stosowane jest leczenie farmakologiczne. W niektórych przypadkach zastępuje się je metodą inseminacji (umieszczeniem w macicy odpowiednio przygotowanej próbki nasienia) lub zapłodnieniem in vitro.
Badanie KIR cena
Jaka jest cena genotypowania KIR? Waha się ona w przedziale od 350 do 600 zł. Koszt badania zależny jest od placówki, w której wykonywane jest badanie.