Poronienie stanowi zakończenie ciąży, zanim jeszcze płód będzie posiadał zdolność do życia samodzielnie poza organizmem matki, więc przed zakończeniem 22. tygodnia. Mimo że w tym trudnym czasie potęgują takie uczucia jak żal, ogromny ból, poczucie straty i niesprawiedliwości to nie należy się poddawać tylko uważnie obserwować swój organizm i słuchać zaleceń specjalisty. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Czy jest możliwa kolejna ciąża po poronieniu?
Badania po poronieniu jednym z ważnych aspektów poznania powodów straty
Ciąża po poronieniu – jak się do niej przygotować? Jakie badania wykonać po pierwszym poronieniu?
Ciąża po poronieniu – czy wymaga specjalnego prowadzenia przez lekarza?
Badania po poronieniu jednym z ważnych aspektów poznania powodów straty
Wykonanie badania po poronieniu jest niezwykle ważne. Bowiem dzięki niemu lekarz prowadzący może zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości występujące w materiale genetycznym. Wiele poronień jest wywołanych nieprawidłowościami w chromosomach, które uniemożliwiły prawidłowy rozwój.
Badanie genetyczne martwego płodu jest możliwe, kiedy pozyska się jego materiał genetyczny. Później jest on poddawany szczegółowej analizie w laboratorium. Na ich podstawie można poznać odpowiedź na pierwsze pytanie rodziców „co wywołało tę wielką stratę?”. Badania po poronieniu są istotne, gdyż dzięki niemu można wiele dowiedzieć się na temat stanu zdrowia płodu i jakie były nieprawidłowości. Wykrywają one również zmiany zachodzące w chromosomach prowadzące do utraty ciąży.
Ciąża po poronieniu – jak się do niej przygotować? Jakie badania wykonać po pierwszym poronieniu?
Kolejna ciąża po poronieniu jest jak najbardziej możliwa. Wystarczy odpowiednio przygotować się do niej. Przede wszystkim należy psychicznie dobrze nastawić się. Nie należy wstydzić się prosić o pomoc doświadczonego psychologa, ponieważ on w profesjonalny sposób pomoże danej osobie. Dodatkowo, na około 3 miesiące przed planowaną kolejną ciążą zaleca się, aby przyjmować kwas foliowy. Ta cenna witamina jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój nerwowej cewy u dziecka, która wykształca się już w początkowym okresie ciąży. Oczywiste jest również to, żeby stosować zdrową oraz zbilansowaną dietę i przede wszystkim zrezygnować z używek. Poza tymi zaleceniami, niezwykle ważną rolę odgrywa pakiet badania po poronieniu. Spośród najpopularniejszych do wykonania po pierwszym poronieniu można wskazać na badanie:
- histopatologiczne – wykonuje się je w szpitalu. Jego celem jest ustalenie powodu przedwczesnego zakończenia ciąży oraz stwierdza m.in. obecność stanu zapalnego w jamie macicy,
- infekcyjne – wskazuje, czy infekcja przyczyniła się do poronienia,
- hormonalne – zwykle wykonuje się je 3 miesiące po poronieniu; lekarz oznacza poziomy hormonów, m.in. estrogenu, progesteronu i hormonów tarczycy,
- USG rodnego narządu – sprawdza, czy nie pojawiają się anatomiczne wady macicy.
O czym powiedzą przyszłej mamie badania genetyczne martwego płodu? Jak te badania mogą pomóc przy staraniach o dziecko?
Na podstawie wyników, badania po poronieniu mają wiele do powiedzenia przyszłej mamie. Przede wszystkim istotne jest dla niej to, czy ma ona jeszcze szanse na kolejne dziecko. Okazuje się, iż każda para mimo poronienia wciąż ma duże szanse na kolejne, tym razem zdrowe potomstwo. Dodatkowo, badania genetyczne martwego płodu wskazują, czy wystąpiła nieprawidłowość w materiale genetycznym.
Badania genetyczne martwego płodu stanowią ważny element przygotowując się do następnej ciąży. Na podstawie przeprowadzonej analizy genetycznej, specjalista wskaże przyszłym rodzicom właściwą drogę do dalszego postępowania i będzie przygotowywać ich do kolejnej ciąży, żeby tym razem zakończyła się ona sukcesem.
Ciąża po poronieniu – czy wymaga specjalnego prowadzenia przez lekarza?
Niezwykle ważne jest, że kolejna ciąża po poronieniu jest możliwa, jednakże należy dostosować się do wszelkich zaleceń lekarza prowadzącego. Najlepiej, kiedy udało się poznać przyczynę poprzedniego poronienia. Bowiem wtedy specjalista wie, czego może się spodziewać, a następnie odpowiednio ukierunkuje swoje postępowanie. Natomiast, w przypadku ciąży po poronieniu z nieznanej przyczyny, nie wykonuje się dodatkowych badań. Jedynie wyjątek stanowią częstsze badania USG, aby na bieżąco sprawdzać czy wszystko jest w porządku. Przyszła mama nie musi o nic obawiać się, ponieważ ultrasonograficzne badanie nie wpływają w żaden sposób na rozwój płodu.