Cytomegalia a poronienie

Cytomegalia jest chorobą wirusową, która może być bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Zakażenie wiązać może się z groźnymi powikłaniami np. poronieniem czy zahamowaniem wzrostu dziecka. Warto więc w trakcie planowania ciąży wykonać badania na obecność przeciwciał cytomegalii.

Cytomegalia a poronienie

Spis treści:

  1. Cytomegalia – co to za choroba?
  2. Wpływ cytomegalii na ciążę
  3. Cytomegalia – leczenie i profilaktyka

Cytomegalia – co to za choroba?

Cytomegalia jest chorobą wirusową, którą wywołuje wirus CMV (cytomegalovirus). Na ogół jest to choroba o bardzo łagodnym przebiegu. Objawy cytomegalii w większości przypadków to złe samopoczucie, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, bóle mięśni oraz gorączka. U niektórych pacjentów jednak infekcja przebiega zupełnie bezobjawowo. Po przechorowaniu wirus pozostaje uśpiony w organizmie chorego. Może więc się uaktywnić w przyszłości.

Cytomegalią można zarazić się przez kontakt ze śliną, moczem, krwią czy nasieniem osoby zarażonej. Bardzo łatwo zarazić jest się wirusem od dziecka do lat dwóch. Zajmując się takim maluszkiem, warto więc rygorystycznie przestrzegać zasad higieny np. myć dokładnie ręce po każdej zmianie pieluszki, karmieniu czy wytarciu noska.

Wpływ cytomegalii na ciążę

Cytomegalia jest bardzo niebezpieczną chorobą dla kobiet ciężarnych oraz ich dzieci. Płód chorobą może zarazić się przez łożysko. Dzieje się tak w 30-40% przypadkach kobiet ciężarnych, które zaraziły się cytomegalią w ciąży. Jeśli dochodzi do infekcji wtórnej, to ryzyko zarażenia dziecka jest niewielkie – wynosi około 1%.

Cytomegalia w ciąży wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Najczęstsze z nich to:

  • poronienie
  • małogłowie
  • zahamowanie wzrostu dziecka
  • źółtaczka
  • opóźnienie rozwoju dziecka
  • powiększenie wątroby
  • problemy ze wzrokiem i słuchem

Objawy cytomegalii u noworodków często są niewidoczne. Zauważyć je można jedynie u 10% dzieci. Choroba u większości maluchów zaczyna się objawiać dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach życia.

Cytomegalia – leczenie i profilaktyka

Przyszła mama powinna na początku ciąży lub w trakcie jej planowania wykonać badanie na obecność przeciwciał cytomegalii (IgG oraz IgM). Badanie to pozwoli ocenić, czy kobieta przeszła już zakażenie oraz, czy wirus jest aktywny, czy znajduje się w stanie uśpienia.

Jeśli cytomegalia zostanie wykryta u ciężarnej, to należy wykonać badania, które sprawdzą, czy zakażony jest również płód. W tym celu wykonuje się badanie USG oraz badanie płynu owodniowego, który pobiera się podczas amniopunkcji.

Całkowite wyleczenie cytomegalii nie jest możliwe. U zakażonych pacjentów stosuje się więc jedynie odpowiednie leczenie objawowe.