Czy warto zlecić badanie płci płodu po poronieniu?

Utrata ciąży jest trudnym wydarzeniem dla rodziców, którzy nie zawsze pamiętają o możliwości wykonania badań genetycznych materiału z poronienia. Warto zabezpieczyć fragment kosmówki, pępowiny czy innych tkanek płodu lub poprosić o to personel szpitala. Dzięki temu możliwe jest badanie płci poronionego płodu, które pozwala na skorzystanie ze świadczeń należnych rodzicom. Podczas analizy wykonuje się badanie genetyczne, które może wskazać przyczynę poronienia.

Ile trzeba zapłacić za określenie płci poronionego płodu?
W jakim celu warto zdecydować się na badanie płci poronionego płodu?
Jak powinna się przygotować kobieta do badania płci poronionego płodu?
Kiedy nie jest wskazane wykonanie badania płci poronionego płodu.

Ile trzeba zapłacić za określenie płci poronionego płodu?

Badanie płci poronionego płodu jest elementem badań genetycznych płodu po poronieniu – w zależności od wybranego laboratorium cena takiej analizy wynosi 400-1700 złotych. Warto zlecić kompleksowe badanie, dzięki któremu można w przyszłości uniknąć czynników powodujących nieprawidłowy rozwój ciąży.

W jakim celu warto zdecydować się na badanie płci poronionego płodu?

Badanie płci poronionego płodu wykonywane jest wówczas, kiedy lekarz nie jest w stanie określić płci dziecka, a więc kiedy do poronienia dochodzi przed 16-20 tygodniem ciąży. Badanie genetyczne płci jest jedynym wiarygodnym sposobem na ustalenie płci płodu nawet na bardzo wczesnym etapie ciąży. Na tej podstawie szpital wydaje tzw. kartę martwego urodzenia, która jest niezbędna do otrzymania w USC aktu urodzenia z adnotacją o urodzeniu martwym. Wówczas rodzice dziecka mają prawo do pobrania zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 złotych, a matka dziecka może skorzystać z 56 dni pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego.

Jak należy przygotować próbkę do badania płci po poronieniu?

Rodzice dziecka powinni pamiętać o zabezpieczeniu materiału do badania po poronieniu – może to być fragment kosmówki, pępowiny czy innych tkanek z poronienia, które muszą zostać umieszczone w roztworze soli fizjologicznej – o zabezpieczenie materiału można poprosić również personel szpitala. Materiał nie powinien być zanieczyszczony DNA matki. Możliwe jest badanie na podstawie bloczków parafinowych, które standardowo zabezpiecza się w szpitalu do analizy histopatologicznej –  należy w szpitalu zgłosić chęć wykorzystania bloczków do badań genetycznych.

Kiedy jest wskazane wykonanie badania płci poronionego płodu?

Badanie płci po poronieniu jest wskazane wówczas, kiedy rodzice chcą poznać płeć z dokładnością do 100%. Jest to istotne wówczas, kiedy do poronienia dochodzi na wczesnym etapie ciąży i nie ma innej metody na poznanie płci dziecka, która jest jeszcze niewidoczna podczas innych badań.