Dlaczego dochodzi do poronienia i czy można go uniknąć?

Poronienie może dotyczyć nawet 50% ciąż i w większości przypadków zdarza się na bardzo wczesnym etapie jej trwania. Największe ryzyko poronienia występuje do 12 tygodnia ciąży. Ważnym elementem diagnostyki przyczyn utraty ciąży jest zbadanie materiału pochodzącego z poronienia – może to pomóc w ustaleniu, dlaczego doszło do utraty ciąży.

Poronienie co dalej – dlaczego badanie materiału z poronienia jest ważne?
Poronienie co dalej – jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?
Poronienie co dalej – jakie kroki należy podjąć, aby uniknąć kolejnego poronienia?
Poronienie co dalej – jakie są objawy poronienia?

Poronienie co dalej – dlaczego badanie materiału z poronienia jest ważne?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie poronienie co dalej zrobić? Działanie musi być podjęte szybko. Należy odpowiednio zabezpieczyć próbki nadające się do wykonania badania np. fragment pępowiny czy kosmówki i umieścić je w roztworze soli fizjologicznej. Wykonanie badania genetycznego dziecka po poronieniu pozwala na ustalenie, czy poronienie miało związek z nieprawidłowościami w obrębie chromosomów dziecka – szacuje się, że wady genetyczne powodują nawet 50% poronień.

Poronienie co dalej – jakie są najczęstsze przyczyny poronienia?

Do najczęstszych przyczyn poronienia należą zaburzenia genetyczne płodu, do których dochodzi już w momencie zapłodnienia. Są to czynniki, na które medycyna nie ma wpływu. Poronienie może być wywołane również silnymi emocjami, stresem, nieprawidłowym żywieniem czy stosowaniem używek w trakcie ciąży. Poronienie może mieć związek z chorobami matki, a także przyjmowanymi przez nią lekami.

Poronienie co dalej – jakie kroki należy podjąć, aby uniknąć kolejnego poronienia?

Nie zawsze da się uniknąć poronienia, jednak można podjąć działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka utraty ciąży. Ważne jest aby przeprowadzić badanie martwego płodu – w ten sposób można potwierdzić lub wykluczyć zaburzenia w obrębie chromosomów. Para może zdecydować się na badanie chromosomów, ponieważ wiele zaburzeń jest dziedziczonych po rodzicach. Po poronieniu nie można zapominać o podstawowych badaniach laboratoryjnych, cytologii, wykonaniu badań hormonalnych. W ten sposób można wykryć ewentualne nieprawidłowości, które mogą zwiększać ryzyko poronienia w przyszłości.

Poronienie co dalej – jakie są objawy poronienia?

Zdarza się, że poronienia przebiegają bez objawów lub przypominają one miesiączkę. Dzieje się tak szczególnie na bardzo wczesnym etapie ciąży. Poronieniu mogą towarzyszyć bóle podbrzusza o różnym nasileniu, skurcze, a także krwawienie z dróg rodnych, szczególnie jeśli w wydzielinie pojawiają się skrzepy krwi.