Dlaczego poroniłam?- czyli co warto wiedzieć o badaniu przyczyn poronienia

Poronienia to problem dotykający nie tak małą grupę kobiet, jak mogłoby się wydawać. Po tym bolesnym wydarzeniu często planujemy zajść w kolejną ciążę, jednak w głowie zaświeca się wówczas lampka – co jeśli znów poronię? Potrzebujemy więc znać przyczynę poronienia, w tym celu postanawiając wykonać badania. Po raz kolejny pojawia się wiele pytań. Jak wyglądają szczegóły takiego badania? Ile będę musiała czekać, by poznać wynik? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz właśnie tutaj.

Jakie są wczesne przyczyny poronienia?
Czy istnieją badania przyczyn poronienia?
Czy przyczyny poronienia są zawsze takie same?
Ile trwa wykrycie przyczyn poronienia?

Jakie są wczesne przyczyny poronienia?

Najczęściej pojawiającą się przyczyną wczesnego poronienia (do 12. tygodnia) jest choroba zarodka. Poprzez wady genetyczne lub inne ciężkie dolegliwości organizm kobiety samoistnie nie pozwala na rozwój płodu. Innym bardzo częstym powodem obumierania zarodków są wirusy. Choć nie dotyczy to wyłącznie wczesnej fazy ciąży, zakażenia wirusowe są szczególnie niebezpieczne na początku jej trwania, kiedy zarodek nie jest w stanie odpowiednio z nimi walczyć. Warto również wspomnieć o znaczeniu hormonów we wczesnej fazie ciąży. To one w dużej mierze decydują o prawidłowym jej przebiegu, dlatego ich kontrola jest szczególnie ważna.

Czy istnieją badania przyczyn poronienia?

Tak. Istnieje szereg badań, wykonywanych po poronieniu, by ustalić jego przyczynę. Najbardziej istotne wydają się być jednak badania genetyczne. Pozwalają one bowiem wykazać, czy zmiany w DNA zarodka były dziedziczne i związane z matką lub ojcem, czy też zupełnie przypadkowe. Testy genetyczne mają duże znaczenie w dalszym planowaniu ciąży, ponieważ często dają możliwość rozstrzygnięcia ewentualnego wystąpienia ryzyka kolejnego poronienia.

Czy przyczyny poronienia są zawsze takie same?

U każdej kobiety przechodzącej poronienie wygląda to inaczej. Przyczyny poronienia są różne w zależności od stylu życia, zdrowia, otoczenia danej osoby. Nie da się jednoznacznie określić jednej przyczyny poronienia dla każdej kobiety. Możemy wyróżnić jednak najczęstsze powody przedwczesnego przerwania ciąży takie jak wady genetyczne, wiek kobiety (po 35. roku życia ryzyko poronienia rośnie), stres, złe nawyki (np. papierosy, alkohol, niezdrowe jedzenie) itd.

Ile trwa wykrycie przyczyny poronienia?

Czas realizacji badań przyczyny poronienia zależy od placówki medycznej, w której je wykonujemy. Zazwyczaj waha się on jednak od 4 dni do 1,5 tygodnia.