Wiele kobiet w swoim życiu doświadcza poronienia. Największe niebezpieczeństwo utraty dziecka występuje do ósmego tygodnia ciąży. Gdy do tego dojdzie, w głowie zaczynają kłębić się pytania i obwinianie siebie. Najbliżsi mogą wówczas usłyszeć, że to wyłącznie moja wina, za mało o siebie dbałam i wiele innych stwierdzeń. Tymczasem najczęstszą przyczyną samoistnych poronień są wady genetyczne zarodka. Potwierdzenie dadzą badania genetyczne martwego płodu. Sprawdź, jak znaleźć placówkę, kiedy warto to zrobić i dlaczego jest to takie ważne.
Jak znaleźć badania genetyczne martwego płodu?
Przyczyny poronień a badania genetyczne martwego płodu – co mają ze sobą wspólnego?
Poronienie – kiedy najlepiej zrobić badania genetyczne martwego płodu?
Badania po poronieniu – dlaczego są tak ważne?
Jak znaleźć badania genetyczne martwego płodu?
W Polsce jest kilka placówek, w których można wykonać taki test. Badania po poronieniu przeprowadzisz między innymi w TestDNA, CentrumDNA, EuroGen, GenLab i LabGen.
Przyczyny poronień a badania genetyczne martwego płodu – co mają ze sobą wspólnego?
Badania genetyczne martwego płodu pozwolą poznać przyczynę poronienia. Co więcej, na tej podstawie lekarz może stwierdzić, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia podobnej sytuacji w przyszłości. Dzięki temu można podjąć właściwe działania w przypadku kolejnej ciąży i zrobić wszystko, aby nie uniknąć poronienia.
Poronienie – kiedy najlepiej zrobić badania genetyczne martwego płodu?
Badanie genetyczne po poronieniu to jeden z ważniejszych testów, jaki powinno się wykonać po stracie dziecka. Niestety nie jest ono refundowane, dlatego w tym przypadku pacjentka sama musi pokryć koszt. Badanie przyczyn poronienia można wykonać zaraz po tej trudnej sytuacji bądź też po przeprowadzeniu badania histopatologicznego. W tej sytuacji istotne jest to, że oprócz materiału od dziecka dostarczyć też wymaz z policzka matki.
Badania po poronieniu – dlaczego są takie ważne?
Poznanie przyczyny poronień jest bardzo istotne. Dzięki temu można ustrzec się przed tą tragedią w przyszłości. Co więcej, dzięki temu można też poznać płeć swojego nienarodzonego dziecka. Daje ono 100 procent pewności niezależnie od czasu trwania ciąży. Co więcej, pozwala to na zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, przejście na skrócony urlop macierzyński i odebranie zasiłku pogrzebowego.
Poronienie to trudny czas dla obojga rodziców. Jednak mimo wszystko warto wykonać badania genetyczne martwego płodu. Pozwolą one poznać przyczynę utraty dziecka i pożegnać się z nim w odpowiedni sposób.