Jak poradzić sobie z ciążą bliskich osób, kiedy sama poroniłam

Poronienie i strata okołoporodowa stanowią bardzo trudne doświadczenie zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Jest to utrata, która obejmuje nie tylko pożegnanie z własnym dzieckiem, ale także z wyobrażeniem na jego temat, marzeniami o wspólnym byciu razem czy też obrazem siebie w roli jego rodzica.

Jak poradzić sobie z ciążą bliskich osób, kiedy sama poroniłam

Spis treści:

  1. Dlaczego każdy z nas zareaguje na odejście dziecka oraz dlaczego w tak różny sposób radzimy sobie z tym kryzysowym doświadczeniem?
  2. Żałoba po poronieniu a ciąża bliskiej osoby
  3. Ciąża w najbliższym otoczeniu – jak poradzić sobie z emocjami?
  4. Przepracowanie emocji kluczem do odzyskania spokoju

Dlaczego każdy z nas zareaguje na odejście dziecka oraz dlaczego w tak różny sposób radzimy sobie z tym kryzysowym doświadczeniem?

Warto podkreślić, że każdy z nas od momentu ewentualnego planowania, otrzymania informacji o ciąży i przez okres jej trwania zmienia sposób postrzegania rzeczywistości. Każdy na swój sposób tworzy wizję siebie w roli mamy i taty, każdy indywidualnie buduje sieć wyobrażeń o własnym dziecku, planów i oczekiwań z nim związanych. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ zrozumienie jak głęboko sięga poczucie utraty może pozwolić nam na lepsze poznanie wzajemnych reakcji, które naturalnie pojawiają się u obojga partnerów. Może dać nam także podstawę do lepszego rozumienia swoich własnych oczekiwań i potrzeb.

Żałoba po poronieniu a ciąża bliskiej osoby

Jak wynika z moich doświadczeń terapeutycznych, emocje po starcie niewątpliwie mogą ustabilizować się na tyle, żeby móc komfortowo funkcjonować w codziennej rzeczywistości; mogą ustabilizować się na tyle, żeby odbudować pozytywny obraz przyszłości. Co jednak wtedy, gdy w bliskiej przestrzeni osoby, która doświadczyła poronienia i starty okołoporodowej znajdują się kobiety planujące lub będące w ciąży? Może być to wtórnie bardzo trudne doświadczenie a siła dyskomfortu zależeć będzie m.in. od etapu żałoby i tego na ile kobieta pogodziła sobie ze swoją stratą. Czasami to właśnie w tym momencie warto sięgnąć po pomoc specjalistyczną. Dlaczego?

Choćby dlatego, że poradzenie sobie z ciążą bliskiej osoby, kiedy samej doświadczyło się utraty dziecka wywoływać może (lub nasilać już występujące) trudności. U kobiety pojawić może się wówczas m.in. zazdrość, poczucie winy, złość na siebie, złość na osobę będącą w ciąży, smutek, porównywanie czy też unikanie kontaktu. Wszystkie te reakcje mogą bardzo utrudniać funkcjonowanie osoby po stracie.

Ciąża w najbliższym otoczeniu – jak poradzić sobie z emocjami?

Z perspektywy terapeutycznej, gdy obecność innej osoby w ciąży przeżywamy jako problem warto przez moment dać sobie przestrzeń. Przyjrzeć się temu co uruchamia się w wymiarze myśli i emocji, zobaczyć jakie są nasze potrzeby. Zaopiekować się sobą. Na ten czas warto wybrać najlepszą dla siebie strategię reagowania (oczywiście bezpieczną). Jeśli np. przez jakiś czas kobieta po stracie nie chce spotykać innej kobiety w ciąży to może sobie na to pozwolić (podobnie mężczyźni). Chociaż nie jest to rozwiązanie, które skutecznie może pokonać trudność to z pewnością może zmniejszyć doraźnie negatywne emocje i natłok negatywnych myśli oraz zapewnić czas na świadome przepracowanie tego co się dzieje. Pamiętajmy, że jeśli świadomie, obserwując siebie i swoje potrzeby chwilowo nie chcemy z kimś kontaktu to nie musi być to unikaniem, które kojarzymy na ogół negatywnie.

Przepracowanie emocji kluczem do odzyskania spokoju

Kluczowe jest tu jednak słowo „przepracowanie”, tj. świadome zmniejszenie odczuwanego dyskomfortu – tu szczególnie ważnym aspektem jest dostrzeżenie konkretnych znaczeń, które podpowiada nam umysł – czy są to myśli samokrytyczne, czy myśli z kategorii: co by było, gdyby…, czy myśli oparte o żal, że ktoś jest w lepszej sytuacji niż my. Mogą to być także na nowo uruchomione myśli ulokowane w rozpamiętywaniu przeszłości, ponownym zadawaniu sobie pytań „dlaczego?” czy też w zamartwianiu przyszłością. Ważne jest, że nawet jeśli zauważamy nasze myśli automatyczne, dopiero wtedy, gdy już się pojawią i wywołają określoną reakcję emocjonalną to jednak możemy je zmieniać, zarządzać nimi, spostrzegać bardziej obiektywnie. Podobnie zresztą jak wszystkimi znaczeniami, które pozwalają nam w określony sposób widzieć rzeczywistość.

Bibliografia:

Cozza G., Przerwane oczekiwanie. Poradnik dla kobiet po poronieniu, Mamania, 2013.

Kallos – Lilly V., Fitzgerald J., Porozmawiajmy o emocjach. Zeszyt ćwiczeń dla par., Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019.

Autor:

Małgorzata Orzeł

Certyfikowany Psychoterapeuta Poznawczo-Behawioralny, numer Certyfikatu PTTPB 814

Psychoterapeuta Par

Psycholog

www.psychoterapiaorzel.pl (obecnie w przebudowie)

e-mail: psychoterapia.orzel@gmail.com

tel. 783-665-050