Sytuacja poronienia stanowi kryzys, który można przeżywać w bardzo różny sposób: w przebiegu żałoby lub bez niej, w silnych negatywnych emocjach lub bez ich doświadczania. Indywidualne historie reagowania na utratę są tak różne jak znaczenia, które każdy z nas nadaje samej ciąży i wizji siebie w roli rodzica. Spośród wielu reakcji emocjonalnych jedna z nich pojawia się jednak szczególnie często i ma szczególne znaczenie – jest to lęk.
- Jakie obawy towarzyszą kobiecie po stracie
- Poronienie a kolejna ciąża – jak poradzić sobie z lękiem, aby móc cieszyć się ciążą i nie myśleć, że poronienie może się powtórzyć
- Wskazówki dla kobiety jak radzić sobie z lękiem
- Kiedy szukać pomocy?
Jakie obawy towarzyszą kobiecie po stracie
Lęk jest naszą naturalną emocją. Po doświadczeniu sytuacji trudnej może on pojawiać się u nas bardziej intensywnie i odzwierciedlać w przewidywaniach na temat tego co może zdarzyć się w przyszłości. Jest to bardzo ważna informacja – lęk stanowi bowiem reakcję na wyobrażone zagrożenie i należy wziąć to pod uwagę, gdy pojawia się w sytuacji poronienia – po doświadczeniu utraty naturalnym może być bowiem pojawienie się niepokoju i obaw związanych z tym co będzie dalej, często będą one jednak osadzone w naszym wyobrażeniu a nie faktach. O tym kilka słów poniżej…
Obawy i lęki po starcie mogą przyjmować bardzo zróżnicowany charakter. Część z nich uaktywni się bezpośrednio po utracie, inne będą odsłaniały się stopniowo wraz z upływem czasu i ewentualnym planowaniem ponownego zajścia w ciążę. Jak pokazują doświadczenia terapeutyczne do lęku pojawiającego się bezpośrednio po poronieniu zaliczyć można: lęk o własne zdrowie, lęk przed negatywnym wpływem straty na relację partnerską, lęk związany z poczuciem winy i przejmowaniem odpowiedzialności za to co się stało czy też lęk przed skonfrontowaniem się z najbliższym otoczeniem bezpośrednio po doświadczeniu utraty. Wśród obaw pojawiających się w dłuższej perspektywie czasowej wyróżnić można z kolei lęk przed ponownym zajściem w ciążę, obawy przed ewentualnym ponownym poronieniem, lęk przed wystąpieniem problemów w przebiegu ciąży, lęk przed planowaniem bycia w roli mamy czy też obawy o to, że nie poradzimy sobie po raz kolejny ze stratą.
Poronienie a kolejna ciąża – jak poradzić sobie z lękiem, aby móc cieszyć się ciążą i nie myśleć, że poronienie może się powtórzyć
W innym artykule „Rodzice po poronieniu – jak zadbać o związek?” pisałam o tym, jak można radzić sobie w relacji po utracie. Wskazówki, które mogą nam pomóc partnersko, mogą być również bardzo istotne dla indywidualnego poradzenia sobie z lękiem. Dodatkowo warto jednak zwrócić tu także uwagę na to, że lęk rośnie w siłę szczególnie wtedy, gdy mamy poczucie utraty kontroli nad sytuacją. Dlatego ważnym jest, aby w odpowiednim czasie przyjrzeć się przyczynom poronienia oraz zadbać o własne zdrowie i ciało – może wnieść to wiele ważnych informacji a przez to zapewnić poczucie kontroli nad tym nad czym kontrolę mieć możemy w obecnym momencie.
Jeśli już jesteś w ciąży i pojawia się u Ciebie lęk przed ponownym poronieniem warto zacząć od tego, żeby nazywać sobie to co czujesz, co myślisz, czego tak naprawdę boisz się w danym momencie. Gdy już zidentyfikujesz swoje obawy możesz starać się odpowiadać sobie na pytania: Czy moje obawy mają podstawę w faktach? Czy są racjonalne czy wyobrażone? W swoich rozważaniach staraj się skupiać na tym co wiesz tu i teraz, staraj się nie odnosić do tego co było lub co może być w przyszłości. Doświadczenia z przeszłości nie dają nam bowiem podstawy, aby sądzić, iż pojawią się ponownie a przyszłości po prostu nie znamy. Dodatkowo staraj się krok po kroku stosować do zaleceń lekarza, jeśli możesz budować swój dzień staraj się być w miarę możliwości aktywną, miej plan dnia, zadbaj o odpoczynek, relaksację i uatrakcyjniaj swój dzień. Zachowanie pewnej dynamiki dnia może pomóc Ci skupiać uwagę na tym co tu i teraz, myśli lękowe mogą wówczas być mniej dostępne. Staraj się dbać o swoje potrzeby, rozmawiaj z bliskimi i partnerem.
Wskazówki dla kobiety jak radzić sobie z lękiem
Poza wyżej opisanymi strategiami, doświadczając lęku po utracie warto odpowiedzieć sobie dodatkowo na pytania: Jak dotychczas radziłam sobie z tą emocją? Jak próbowałam odzyskać kontrolę w sytuacjach dla mnie trudnych? Co sobie wtedy mówiłam, co robiłam?
Być może w obecnej sytuacji łatwiej będzie Ci zracjonalizować swoje obawy – przecież tak naprawdę znasz lęk, może znasz go z innych sytuacji, być może mniej trudnych, ale pewnie pokonywałaś go wielokrotnie.
Odkrywaj też swoje potrzeby, nazywaj je sobie głośno, staraj się zadbać o ich zaspokojenie.
Zdobywaj wiedzę o tym co dzieje się z Twoim ciałem. Jeśli masz wątpliwości pytaj swojego lekarza, położną lub innego specjalistę. Masz prawo do uzyskania informacji, gdy coś Cię niepokoi.
Staraj się akceptować, że w życiu nie na wszystko mamy bezpośredni wpływ, ale brak pełnej kontroli nad sytuacją nie jest równoznaczny z tym, że stanie się coś złego. Każdego dnia przecież budzimy się nie wiedząc co będzie a jednak spotykają nas dobre rzeczy. Niepewność tego co będzie jest z nami każdego dnia a kryzysy zdarzają się tylko czasami.
Pamiętaj, że obawa to wyobrażenie, często sprzeczne z realnymi faktami. Na co dzień warto więc koncentrować się na tym, co wiemy tu i teraz i z tym budować swój dzień.
Kiedy szukać pomocy?
Gdy lęk utrzymuje się pomimo Twoich prób kontroli wybierz osobę z którą możesz porozmawiać, być może będzie to partner lub inna osoba bliska.
Gdy zauważasz, że jesteś w przewlekłym stanie niepokoju, tracisz energię do działania, motywację i trudno jest Ci się skupić z uwagi na wciąż nawracające lękowe przewidywania warto skonsultować się także z psychoterapeutą. Psychoterapia pozwoli Ci nauczyć się konkretnych strategii radzenia sobie z lękiem.
Bibliografia:
Leahy R. L., Lekarstwo na zmartwienia, Fraszka Edukacyjna, Warszawa 2019.
Libera A., Psychologiczny aspekt poronień; w: Psychologia w położnictwie i ginekologii, red. Makara – Studzińska, Iwanowicz – Palus G., PZWL, Warszawa 2019.
Autor:
Małgorzata Orzeł
Certyfikowany Psychoterapeuta Poznawczo-Behawioralny, numer Certyfikatu PTTPB 814
Psychoterapeuta Par
Psycholog
www.psychoterapiaorzel.pl
e-mail: psychoterapia.orzel@gmail.com
tel. 783-665-050