Łyżeczkowanie macicy wykonuje się przede wszystkim w sytuacji, gdy po poronieniu organizm całkowicie się nie oczyści (zwykle taka sytuacja ma miejsce przy poronieniach po 8-12 tygodniu ciąży). Najczęściej zabieg jest krótki i wykonywany w znieczuleniu, a powikłania po nim występują stosunkowo rzadko. Warto pamiętać, że po łyżeczkowaniu wciąż można zajść w ciążę.
Czym jest łyżeczkowanie?
Czy łyżeczkowanie boli?
Kiedy można współżyć po łyżeczkowaniu?
Czy łyżeczkowanie po poronieniu jest konieczne?
Czym jest łyżeczkowanie?
Zatem czym jest łyżeczkowanie po poronieniu? To zabieg, który polega na wprowadzeniu do macicy specjalnego przyrządu (przypominającego łyżkę lub narzędzia elektrycznego) i usunięciu przy jego pomocy pozostałości po poronieniu. Trwa to ok. 5-10 minut.
Czy łyżeczkowanie boli?
A czy łyżeczkowanie boli? Najczęściej zabieg ten nie jest bolesny, ponieważ przeprowadza się go w znieczuleniu (miejscowym lub ogólnym). Po zabiegu wiele kobiet może wyjść ze szpitala jeszcze tego samego dnia, jednak przez pewien czas – od kilku dni do dwóch tygodni – mogą wystąpić plamienie i krwawienie z pochwy (nie można stosować tamponów). Zaraz po zabiegu należy się oszczędzać i odpoczywać, kobieta otrzymuje też L4.
Kiedy można współżyć po łyżeczkowaniu?
A kiedy można współżyć po łyżeczkowaniu? O tę kwestię najlepiej zapytać ginekologa, ponieważ każdy organizm jest inny. Należy jednak przede wszystkim poczekać, aż organizm dojdzie do siebie i aż macica całkowicie się zagoi. Na pewno nie należy współżyć aż do czasu, gdy ustanie krwawienie i plamienie. W przeciwnym razie rośnie ryzyko zakażenia.
Czy łyżeczkowanie po poronieniu jest konieczne?
Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy łyżeczkowanie po poronieniu jest konieczne. Jeśli organizm oczyści się samoistnie – najczęściej w sytuacji, gdy poronienie ma miejsce na wczesnym etapie (szczególnie do 8 tygodnia ciąży) lub po podaniu leków powodujących czynność skurczową – zabieg ten nie jest konieczny. O konieczności jego wykonania za każdym razem decyduje jednak lekarz. Zwlekanie z łyżeczkowaniem może bowiem zwiększać ryzyko zapalenia i zakażenia, a one z kolei mogą wiązać się z innymi powikłaniami.