Poronienie to problem, który może dotyczyć nawet od 10 do 15% kobiet. Najbardziej newralgicznym momentem jest 8. tydzień ciąży, kiedy to według lekarzy ryzyko utraty ciąży jest największe. Przyczyn poronienia może być wiele. Infekcje bakteryjne, wirusowe, zaburzenia w gospodarce hormonalnej, nieprawidłowa budowa narządów rodnych kobiety oraz wady i mutacje genetyczne, np. mutacja MTHFR. Sprawdź, jak się przed tym uchronić, wykonując badanie MTHFR.
Dlaczego warto zrobić badanie MTHFR?
MTHFR badanie – na czym polega?
Ile kosztuje badanie MTHFR?
Kiedy warto zrobić badanie MTHFR?
Dlaczego warto zrobić badanie MTHFR?
Wiele młodych kobiet planujących ciążę lub już będących w ciąży zastanawia się, czy i dlaczego warto zrobić badanie MTHFR? Mutacja genu MTHFR powoduje uniemożliwienie przez ciężarną wchłaniania kwasu foliowego. Niedobór tej witaminy powoduje skutki w postaci poronień, wad płodu, jak zespół Downa, rozszczepienie warg lub podniebienia. Wykonanie testu DNA pozwoli odpowiedzieć na pytanie o obecność mutacji genu i wdrożyć odpowiednie leczenie-w tym przypadku suplementację kwasu foliowego.
MTHFR badanie – na czym polega?
Badanie MTHFR można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest pobranie od pacjentki krwi z żyły. Kobieta nie musi specjalnie przygotowywać się do tego badania, pobranie krwi może nastąpić w dowolnym momencie. Drugim sposobem jest pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Pacjentka musi przed zabiegiem powstrzymać się przez pół godziny od spożywania płynów i pokarmów. Pobranie próbki do badania jest szybkie i bezbolesne, można je wykonać samodzielnie w domu i przesłać do przychodni lub bezpośrednio w poradni. Standardowy czas oczekiwania na wynik badania to 10-14 dni.
Ile kosztuje badanie MTHFR?
Badanie MTHFR kosztuje od 200 do 300 złotych.
Kiedy warto zrobić badanie MTHFR?
Badanie MTHFR powinna wykonać każda kobieta planująca zajść w ciążę lub już będąca w ciąży. Wskazaniem do wykonania testu genetycznego są także wcześniejsze przebyte poronienia oraz urodzenie dziecka z wadami cewki nerwowej, rozszczepem podniebienia lub wargi. Badaniu powinna poddać się także osoba u której w rodzinie występowały przypadki mutacji geny MTHFR, która cierpi na miażdżycę, zakrzepicę, anemię lub u której wykryto podwyższone stężenie homocysteiny we krwi.