Badanie KIR należy do jednych z najnowocześniejszych badań genetycznych. Wykrywa Polimorfizm KIR u kobiety i z tego powodu jest ważnym narzędziem w diagnostyce niepłodności. W celu uzyskania jeszcze wyższej wiarygodności analizę można rozszerzyć np. o badanie HLA-C. Testy genetyczne są wysoce wiarygodne, dlatego można im zaufać, a lekarze często decydują się zalecić pacjentce właśnie badanie KIR.
Badanie KIR – jak wygląda diagnostyka?
Kto powinien zrobić badanie KIR?
Badanie KIR – czy badanie można wykonać na NFZ?
Ile poczekamy na wyniki badania KIR?
Badanie KIR – jak wygląda diagnostyka?
Do wykonania badania KIR od kobiety pobierana jest próbka krwi żylnej, przez co procedura wykonania testu wygląda jak zwykła morfologia. KIR to receptory obecne na powierzchni komórek NK. U zdrowej osoby receptory hamujące powinny równoważyć się z aktywującymi, jednak jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości oznacza to, że układ odpornościowy może atakować własne komórki, utrudniając zajście w ciążę i jej utrzymanie.
Kto powinien zrobić badanie KIR?
Badanie KIR zaleca się wykonywać u kobiet, które zmagają się z niepłodnością. Badanie KIR zaleca się wykonywać przy problemach z zajściem w ciążę lub kiedy kobieta zmaga się z nawracającymi poronieniami. Lekarze często zalecają wykonanie analizy w przypadku par, które mają problemy z płodnością, a pozostałe badania nie wskazały jednoznacznej przyczyn tego stanu.
Badanie KIR – czy badanie można wykonać na NFZ?
Badanie KIR nie jest refundowane w ramach NFZ. Można je wykonać jedynie prywatnie opłacając koszty z własnej kieszeni – na szczęście test kosztuje około 500-600 złotych, a jego znaczenie diagnostyczne jest naprawdę wysokie. Nic nie wskazuje na to, by badanie KIR w najbliższych latach znalazło się na liście badań refundowanych.
Ile poczekamy na wyniki badania KIR?
Na wynik badania KIR należy oczekiwać maksymalnie 10 dni roboczych – taki czas wyznacza sobie większość laboratoriów genetycznych wykonujących badanie. Opracowany wynik trafia na portal pacjenta, skąd można go pobrać na komputer i wygodnie wydrukować. Nie trzeba zgłaszać się po odbiór wyników bezpośrednio do placówki, co jest dużym ułatwieniem dla pacjentki.