Poronienia – jakie są objawy i czy możemy temu zapobiec?

Poronienia to zawsze ogromna strata dla przyszłych rodziców, oczekujących na narodziny dziecka. Za poronienie uważa się naturalne zakończenie ciąży do końca 22 tygodnia jej trwania.

Jakie są objawy poronienia, Jak wygląda poronienie, Jak często dochodzi do poronienia, Czy można zapobiec poronieniu

Jakie są objawy poronienia?
Jak wygląda poronienie?
Jak często dochodzi do poronienia?
Czy można zapobiec poronieniu?

Jakie są objawy poronienia?

Objawy poronienia występują o różnej sile, zależy to od zaawansowania ciąży i poronienia. Wyróżniamy trzy stopnie poronienia:

  1. Poronienie zagrażające poznamy po plamieniu z dróg rodnych, bólach w krzyżu bądź podbrzuszu. Na tym etapie można zastosować jeszcze leczenie hormonami, które podtrzymują ciążę. Zalecane jest także leżenie i odpoczywanie.
  2. Poronienie w toku objawia się podobnie jak poronienie zagrażające, lecz ból nasila się jeszcze bardziej. Na tym etapie kobieta może utracić ciążę.
  3. Poronienie późne występuje po 13. tygodniu ciąży i na tym etapie poronienie przybiera formę porodu. Poronienie to objawia się krwawieniem, skurczami oraz odejściem płynu owodniowego.

Inne nieprawidłowości na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to między innymi : wysoka gorączka, sztywność karku, dreszcze. Niepokojące objawy należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Jak wygląda poronienie?

Wczesne poronienie, które można jeszcze zatrzymać zwykle zaczyna się od plamienia oraz krwawienia z pochwy. Mogą wystąpić także lekkie bóle u dołu brzucha oraz w okolicach krzyża. Takie symptomy występują również na początku zdrowej ciąży, ale nie wolno ich ignorować i należy udać się do lekarza. Jeżeli jednak objawy znacznie się nasilą, krwawienie wzrasta, bóle stają się silniejsze i ciężkie do wytrzymania to może oznaczać poronienie w toku i jest ono ostateczne. Poronienie jest już nieodwracalne. Koniecznie należy udać się jak najszybciej do lekarza.

Jak często dochodzi do poronienia?

Według badań ponad połowa ciąż kończy się poronieniem. O wielu z nich kobiety nawet nie mają pojęcia, ponieważ na wczesnym etapie uznają to za spóźniony okres. Według ekspertów na jedno narodzone dziecko przypada aż 30 poronień.

Czy można zapobiec poronieniu?

Przyczynami poronień na które kobieta ma wpływ są między innymi : infekcje, stosowanie używek, niedożywienie, przyjmowanie nieodpowiednich leków. Kawa, coca-cola, nieodpowiednia żywność czy leki – tym rzeczom mówimy stanowczo NIE! Wszystko to wpływa na rozwój płodu a także przyczynia się do poronienia. Warto zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie, ponieważ to oddziałuje na nasze dziecko.