Dwie kreski na teście ciążowym to spełnienie marzeń dla każdej kobiety starającej się o dziecko. Niestety nie w każdym przypadku oznaczają one stan błogosławiony. Mimo pozytywnego wyniku testu lekarz na obrazie USG może nie zobaczyć upragnionego zarodka. Jest to tzw. ciąża biochemiczna, która zakończyła się poronieniem na bardzo wczesnym etapie. Jej przyczyną jest podwyższony poziom hormonu betaHCG we krwi, który może się utrzymywać nawet do 6 tygodni.
Spis treści:
- Po jakim czasie od poronienia można zrobić test ciążowy?
- Jakie choroby mogą prowadzić do uzyskania wyniku fałszywie pozytywnego?
- Jak szybko spada poziom hormonu betaHCG po poronieniu?
Po jakim czasie od poronienia można zrobić test ciążowy?
Czy po samoistnym poronieniu test ciążowy wyjdzie pozytywny? W większości przypadków tak. Jest to skutek utrzymującego się hormonu BetaHCG we krwi pacjentki. To właśnie na jego podstawie test ciążowy potwierdza lub wyklucza ciążę. W przypadku wykrycia wartości powyżej 5 mlU/ml na teście pojawiają się dwie kreski. Wynik niższy jest równoznaczny z jedną kreską na teście.
Pozytywny wynik testu ciążowego i brak zarodka na obrazie USG określany jest przez lekarzy jako ciąża biochemiczna. Wiele pacjentek zgłaszających się do gabinetu lekarskiego po zobaczeniu dwóch kresek na teście właśnie wtedy dowiaduje się, że doszło u nich do poronienia na wczesnym etapie ciąży. Prawdopodobnie bez wykonania testu nigdy nie dowiedziałyby się o tym, że zaszły w ciążę i poroniły.
Test ciążowy po poronieniu najlepiej jest wykonać po około 4-6 tygodniach. Pacjentka musi jednak pamiętać, że jego pozytywny wynik może nie być wiarygodny. Warto więc powtórzyć test za kilka dni lub wykonać badanie poziomu hormonu betaHCG.
Jakie choroby mogą prowadzić do uzyskania wyniku fałszywie pozytywnego?
Wynik fałszywie pozytywny testu ciążowego nie zawsze jest wynikiem ciąży biochemicznej i niedawnego poronienia. Wywoływać mogą go również następujące choroby:
- Torbiele na jajnikach
- Choroby nerek
- Nowotwory
- Zaburzenia hormonalne
Jak szybko spada poziom hormonu betaHCG po poronieniu?
Po poronieniu poziom hormonu betaHCG we krwi kobiety stopniowo się zmniejsza. Jego spadek nie jest jednak zbyt szybki. Może on trwać nawet od 4 do 6 tygodni. Moment osiągnięcia wartości zerowej jest jednak kwestią bardzo indywidualną. Zależy on m.in. od tego, w jaki sposób zakończyła się ciąża oraz od poziomu hormonu betaHCG we krwi pacjentki momencie poronienia.
Zbyt wolny spadek poziomu betaHCG może być spowodowany pozostałościami tkanek ciążowych w macicy, które wciąż wydzielają hormon. Warto skonsultować to z lekarzem, który przepisze nam potrzebne leki na samoistne oczyszczenie organizmu.