Poronienie – kilka informacji

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży. Najczęściej dochodzi do niego w pierwszych 12 tygodniach. Jest ciężkim przeżyciem dla kobiet zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy poronienia!

Jak długo trwa poronienie?
Jakie są objawy poronienia?
Jakie są najczęstsze przyczyny poronień?
Jakie są zalecenia po wczesnym poronieniu?

Jak długo trwa poronienie?

O tym, jak długo trwa poronienie decyduje kilka czynników. Wpływ na to ma między innymi kondycja zdrowotna kobiety, a także moment ciąży, w jakim nastąpiło poronienie. Bywa, że jest to proces dość szybki, czasem jednak do pojawienia się pierwszych objawów poronienia, takich jak krwawienie może minąć kilka dni.

Jakie są objawy poronienia?

Kobiety zastanawiają się “jakie są objawy poronienia?”, aby w razie konieczności udać się jak najszybciej do specjalisty. Chwilę przed poronieniem symptomy związane z ciążą, takie jak np. poranne mdłości mogą ulec osłabieniu. Zazwyczaj, jednak poronienie zaczyna się od krwawienia. Przybiera ono na sile w ciągu kilku godzin lub dni. Takie krwawienie może być w pewnym momencie dość mocne, a zarodek zostaje usunięty przez organizm pod postacią skrzepów oraz resztek tkankowych. W niektórych przypadkach kobietom nie doskwierają niepokojące symptomy. Dowiadują się one wówczas o poronieniu na wizycie kontrolnej. W momencie gdy organizm nie jest w stanie samoistnie się oczyścić wdrażane są środki farmakologiczne, które mają na celu spowodowanie opróżnienia macicy. Jeżeli nie będą one skuteczne może być konieczne łyżeczkowanie macicy.

Jakie są najczęstsze przyczyny poronień?

Informacje na temat tego, jakie są najczęstsze przyczyny poronień z pewnością będą pomocne. Wśród najczęstszych przyczyn poronienia wymienia się: wady genetyczne płodu, zaburzenia hormonalne, silne urazy brzucha, palenie papierosów, nadmierny stres, zażywanie substancji psychoaktywnych. Po poronieniu warto wykonać badania genetyczne płodu, które są przydatne w diagnozowaniu jego przyczyny.

Jakie są zalecenia po wczesnym poronieniu?

Informacji, jakie są zalecenia po wczesnym poronieniu z pewnością udzieli kobiecie lekarz. Pierwsze współżycie po poronieniu jest kwestią indywidualną, którą warto skonsultować ze specjalistą. Z pewnością dokona on indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjentki. Warto pamiętać, że w pierwszych tygodniach po poronieniu należy unikać długich kąpieli w wannie, sauny czy wysiłku fizycznego. Pierwsza miesiączka po poronieniu jest kwestią indywidualną, ale zazwyczaj pojawia się ona 4-6 tygodni po nim. Jeżeli kobieta chce starać się o kolejną ciążę jest to możliwe podczas pierwszej owulacji, jednak lekarze zalecają by poczekać 3 miesiące.