Poronienie niezupełne to taki rodzaj utraty ciąży, kiedy macica nie oczyszcza się całkowicie. Pozostają więc w niej tkanki (resztki utkania łożyskowego). Najczęściej muszą one zostać usunięte w czasie zabiegu łyżeczkowania, by zapobiec powikłaniom. Co jeszcze warto wiedzieć o poronieniu niezupełnym (niekompletnym)?
- Poronienie niezupełne – objawy i diagnostyka
- Poronienie niezupełne – co dalej?
- O czym warto wiedzieć przed zabiegiem łyżeczkowania?
- Badanie histopatologiczne po poronieniu – na czym polega
- Poronienie niezupełne – przyczyny
- Poronienie niezupełne – wciąż masz szanse na dziecko
Poronienie niezupełne – objawy i diagnostyka
Ten rodzaj poronienia objawia się zwykle krwawieniem i/lub plamieniem oraz dość słabymi skurczami macicy, a często także bólami podbrzusza. W przypadku wystąpienia takich symptomów, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza, by zminimalizować ryzyko niebezpiecznych komplikacji (np. zakażenia).
Specjalista najczęściej przeprowadza wywiad, wykonuje badanie ginekologiczne, a także badanie USG, w którym stwierdza, czy w macicy znajdują się niewydalone tkanki. Ten typ poronienia rzadziej ma miejsce w przypadku wczesnych poronień.
Poronienie niezupełne – co dalej?
Jeśli poronienie niezupełne zostanie stwierdzone, dalsze postępowanie zależne jest od konkretnego przypadku. Zwykle konieczne jest wykonanie zabiegu łyżeczkowania macicy, by oczyścić ją z pozostałych tkanek i tym samym zapobiec powikłaniom, m.in. infekcji. Taki zabieg trwa ok. 10 minut i jest wykonywany w znieczuleniu.
O czym warto wiedzieć przed zabiegiem łyżeczkowania?
Przed zabiegiem łyżeczkowania można poprosić personel medyczny (położną, lekarza) o zabezpieczenie tkanek z poronienia (najlepiej kosmówki) w soli fizjologicznej. Dlaczego warto to zrobić? Taką próbkę możesz przekazać do badań genetycznych, dzięki którym możesz poznać przyczynę poronienia lub określić płeć martwego płodu (jeśli nie została wskazana). Informacja o tym, jakiej płci było dziecko daje rodzicom możliwość skorzystania z przysługujących praw po poronieniu:
- nadanie imienia i dokonanie rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego,
- skrócony urlop macierzyński (56 dni)
- pochówek i zasiłek pogrzebowy (4 tys. zł)
- odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej
Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych? BEZPŁATNA INSTRUKCJA [PDF]
Czasami wykorzystuje się specjalne leki, które mają na celu pełne opróżnienie macicy (postępowanie farmakologiczne), ale nie u wszystkich kobiet mogą być stosowane.
Badanie histopatologiczne po poronieniu – na czym polega?
Do badania histopatologicznego przekazuje się część lub cały materiał uzyskany podczas zabiegu łyżeczkowania. Następnie zostaje on poddany mikroskopowej analizie fragmentów tkanek w celu oceny ich struktury na poziomie komórkowym. Niestety bardzo często wynik tego badania nie wskazuje na przyczynę poronienia.
Za jego pomocą można jednak zdiagnozować ciążową chorobę trofoblastyczną, czyli sytuację w której łożysko ulega nieprawidłowemu rozwojowi i rozrostowi.
Wynik badania jest zazwyczaj dostępny w szpitalu po ok. 2 tygodniach od dnia przeprowadzenia zabiegu.
Poronienie niezupełne – przyczyny
Najczęstszą przyczyną poronienia są czynniki genetyczne, przede wszystkim te związane z chorobami dziecka, np. zespołem Downa, Edwardsa itp. Nawet 60-70% strat wiąże się właśnie z nieprawidłowościami, które można wykryć w czasie badań na materiale poronnym. Takie wady są niezależne od rodziców i rzadko powtarzają się w następnej ciąży. Wykonanie takich badań pozwala rodzicom szybciej wrócić do równowagi psychicznej. Wykrycie konkretnej choroby genetycznej bardzo często pozwala rodzicom zakończyć diagnostykę już na tym etapie.
Więcej informacji o badaniu genetycznym dziecka po poronieniu >>
Do innych przyczyn poronienia należą nieprawidłowości genetyczne rodziców (np. wady kariotypu), wady w budowie anatomicznej narządów rodnych, czynniki immunologiczne, zaburzenia hormonalne czy przebyte zaraz po zapłodnieniu infekcje.
Przeczytaj bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]
Poronienie niezupełne – wciąż masz szanse na dziecko
Najważniejsze, by poznać odpowiednią przyczynę poronienia i dobrze przygotować się do kolejnej ciąży, wykonując badania. Chociaż lekarze zalecają je zwykle po 2-3 stratach, najlepiej diagnostykę rozpocząć już po pierwszym poronieniu.
Zobacz też: