Poronienie niezupełne

Poronienie niezupełne to taki rodzaj utraty ciąży, kiedy macica nie oczyszcza się całkowicie. Pozostają więc w niej tkanki (resztki utkania łożyskowego). Najczęściej muszą one zostać usunięte w czasie zabiegu łyżeczkowania, by zapobiec powikłaniom. Co jeszcze warto wiedzieć o poronieniu niezupełnym (niekompletnym)?

poronienie niezupełne

Poronienie niezupełne – objawy i diagnostyka

Ten rodzaj poronienia objawia się zwykle krwawieniem i/lub plamieniem oraz dość słabymi skurczami macicy, a często także bólami podbrzusza. W tym przypadku najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza, by zminimalizować ryzyko niebezpiecznych komplikacji (np. zakażenia).

Specjalista najczęściej przeprowadza wywiad, badanie ginekologiczne, a także badanie USG, w którym stwierdza, czy w macicy znajdują się niewydalone tkanki. Ten typ poronienia rzadziej ma miejsce w przypadku wczesnych poronień.

Poronienie niezupełne – co dalej?

Jeśli poronienie niezupełne zostanie stwierdzone, dalsze postępowanie zależne jest od konkretnego przypadku. Zwykle konieczne jest wykonanie zabiegu łyżeczkowania macicy, by oczyścić ją z pozostałych tkanek i tym samym zapobiec powikłaniom, m.in. infekcji. Taki zabieg to ok. 10 minut.

Czasami wykorzystuje się specjalne leki, które mają na celu pełne opróżnienie macicy (postępowanie farmakologiczne), ale nie u wszystkich kobiet mogą być stosowane.

Przeczytaj bezpłatny poradnik o badaniach DNA po poronieniu [PDF]

Poronienie niezupełne – przyczyny

Najczęstszą przyczyną poronienia są czynniki genetyczne, przede wszystkim te związane z wadami dziecka. Nawet 60-70% strat wiąże się właśnie z nieprawidłowościami, które można wykryć w czasie badań na materiale poronnym. Takie wady są niezależne od rodziców i rzadko powtarzają się w następnej ciąży.

Do innych przyczyn poronienia należą nieprawidłowości genetyczne rodziców (np. wady kariotypu), wady w budowie anatomicznej narządów rodnych, czynniki immunologiczne, zaburzenia hormonalne czy przebyte zaraz po zapłodnieniu infekcje.

Poronienie niezupełne – wciąż masz szanse na dziecko

Najważniejsze, by poznać odpowiednią przyczynę poronienia i dobrze przygotować się do kolejnej ciąży, wykonując badania. Chociaż lekarze zalecają je zwykle po 2-3 stratach, najlepiej diagnostykę rozpocząć już po pierwszym poronieniu.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.