Przegroda macicy to jedna z najczęściej występujących u kobiet wad anatomicznych macicy. Nie jest ona niebezpieczna, dopóki kobieta nie zajdzie w ciążę. Przegroda macicy może znacznie utrudniać rozwój zarodka, dlatego jest przyczyną niepłodności aż u 3% kobiet i przyczyną nawykowych poronień u 15-25% pacjentek.
Spis treści:
- Czym jest przegroda macicy?
- Przegroda macicy – jak ją wykryć?
- Usunięcie przegrody macicy – na czym polega?
- Ciąża po usunięciu przegrody macicy – czy jest możliwa?
Czym jest przegroda macicy?
Przegrodą macicy nazywa się fragment tkanki, który dzieli macicę na dwie części. Z reguły jest on słabo ukrwiony. Przegroda może przegradzać macicę całkowicie lub tylko częściowo.
Przegroda macicy może stanowić przyczynę problemów z płodnością oraz poronień, ponieważ utrudnia rozwój zarodka w macicy. Zwiększa ona aż dwukrotnie ryzyko wystąpienia poronienia oraz przedwczesnego porodu. Posiadanie przegrody macicy nie oznacza jednak braku szans na donoszenie ciąży. W 15% przypadków kobiety z tą wadą rodzą dzieci. Zaleca się im jednak poród poprzez cesarskie cięcie, ponieważ poród naturalny może prowadzić do komplikacji.
Przegroda macicy – jak ją wykryć?
Przegroda macicy jest wadą wrodzoną, dlatego można ją wykryć bardzo wcześnie. Lekarze najczęściej zauważają ją u pacjentek podczas badania USG 3D. Konieczne może być także wykonanie histeroskopii diagnostycznej. Badanie to przeprowadza się za pomocą wziernika. Jednoznacznie określa ono, czy u pacjentki występuje przegroda
Usunięcie przegrody macicy – na czym polega?
Po zdiagnozowaniu przegrody macicy lekarz może zalecić histeroskopię operacyjną. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu przegrody. Histeroskopię przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Trwa ona około 30 minut. Pacjentka w dniu zabiegu powinna być po miesiączce. Po histeroskopii pacjentka musi pozostać w szpitalu przez kilka godzin, a następnie powinna odpoczywać w domu przez około 3 dni.
Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i położników zaleca, aby histeroskopię przegrody macicy wykonywać jedynie u kobiet po poronieniu lub ze zdiagnozowaną niepłodnością, których przegroda mierzy przynajmniej 10 mm. Według wytycznych nie istnieją badania, które wskazywałyby na możliwe korzyści z zabiegu u pozostałych kobiet. Warto więc rozważyć usunięcie przegrody macicy jedynie w powyższych sytuacjach.
Ciąża po usunięciu przegrody macicy – czy jest możliwa?
Usunięcie przegrody macicy zdecydowanie zwiększa szanse kobiety na szczęśliwe donoszenie ciąży. Są one takie same jak u innych kobiet.
Moment powrotu do aktywności seksualnej i rozpoczęcie starań o dziecko po zabiegu należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.
Źródła:
- Branch, D. Ware, Mark Gibson, and Robert M. Silver. „Poronienia nawracające.” N Engl J Med 363 (2010), 37-44
- Łukaszuk Krzysztof i wsp. „Diagnostyka i leczenie niepłodności—rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGP).” Ginekologia i Perinatologia Praktyczna3 (2018): 112-140.