Ustalenie przyczyny poronienia – jakie badania wykonać?

Utrata ciąży dotyka wiele par, które muszą poradzić sobie z traumą. Ważna jest diagnostyka poronień, dzięki której można poznać przyczynę utraty ciąży. Wiedza ta służy ukojeniu nerwów, ale w wielu przypadkach pozwala na szczęśliwe rozwiązanie kolejnej ciąży. Proste badania genetyczne pozwalają określić, czy utrata ciąży była związana z zaburzeniami w obrębie DNA.

Jak są skuteczne badania przyczyn poronienia wykonywane w celu diagnostyki poronień?
Jakie korzyści wynikają ze skutecznej diagnostyki poronień?
Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu badań przyczyn poronienia?
Jaka jest cena skutecznej diagnostyki poronień?

Jak są skuteczne badania przyczyn poronienia wykonywane w celu diagnostyki poronień?

Badania przyczyn poronienia powinny obejmować analizę materiału genetycznego płodu, który udało się zabezpieczyć podczas poronienia. Może to być fragment kosmówki, pępowiny czy łożyska. Najczęściej wykonuje się badanie cytogenetyczne, które analizuje ilość oraz budowę chromosomów – w ten sposób można wykryć mutacje mogące wywoływać choroby genetyczne, np. zespół Downa czy Turnera.

Jakie korzyści wynikają ze skutecznej diagnostyki poronień?

Skuteczna diagnostyka poronień ma nieocenione znaczenie dla zdrowia rodziców oraz kolejnego dziecka, które zostanie przez nich poczęte. Jeśli badanie po poronieniu wskaże na zaburzenia genetyczne warto poddać badaniu również rodziców. Wiele zaburzeń nie wyklucza szczęśliwego rozwiązania kolejnej ciąży, o ile tylko będzie ona odpowiednio prowadzona. Diagnostyka poronień wskazuje, czy utarta ciąży była związana z genami, czy może to inne czynniki okazały się decydujące.

Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu badań przyczyn poronienia?

Wykonując badania przyczyn poronienia warto wybierać badania, które dają jak najszerszy zakres analizy. Oprócz ustalenia genetycznych przyczyn poronienia warto, by badanie obejmowało również określenie płci płodu. Dzięki temu rodzice dziecka otrzymają akt zgonu i jednocześnie będą mieli prawo do pozyskania zasiłku pogrzebowego.

Jaka jest cena skutecznej diagnostyki poronień?

Cena skutecznego badania genetycznego, które obejmie analizę genów w kierunku wykrycia mutacji oraz innych zmian to koszt około 800-1000 złotych. takie badanie najczęściej zawiera w cenie badanie płci płodu. Badanie w takiej cenie obejmuje pobranie próbki DNA od matki – dzięki temu można określić z całą pewnością, czy pobrana próbka materiału poronnego nie została zanieczyszczona. Wyodrębnienie DNA matki sprawia, że przeprowadzone badanie będzie wiarygodne.