Zakażenie układu moczowego w ciąży a poronienie

Zakażenie układu moczowego to dolegliwość, która bardzo często występuje u kobiet. Jest to infekcja, która z reguły nie jest groźna i można ją bardzo szybko wyleczyć. Nie jest tak niestety w przypadku ciężarnych. Zakażenie układu moczowego w ciąży może mieć bardzo poważne powikłania, do których należy m.in. poronienie czy zahamowanie wzrostu płodu.

zakażenie układu moczowego w ciąży

Spis treści:

  1. Jakie są przyczyny zakażenia układu moczowego w ciąży?
  2. Objawy infekcji dróg moczowych w ciąży
  3. Zakażenie układu moczowego w ciąży – czy jest niebezpieczne?
  4. Infekcja dróg moczowych w ciąży – leczenie

Jakie są przyczyny zakażenia układu moczowego w ciąży?

Ciąża wywołuje w organizmie kobiety wiele zmian. Nie omijają one także układu moczowego – zwiększa się rozmiar moczowodów i kielichów nerkowych, a przez same nerki przepływa większa ilość krwi. Zmniejszona zostaje również pojemność pęcherza, przez co mocz cofa się do moczowodów. Wszystkie wymienione zmiany sprzyjają powstaniu infekcji dróg moczowych w ciąży.

Przyczyną zakażenia układu moczowego u ciężarnej mogą być również bakterie. Najczęściej jest to bakteria E.coli, która występuje naturalnie w ludzkim układzie pokarmowym. W wielu przypadkach przedostaje się ona do cewki moczowej i wywołuje infekcję.

Objawy infekcji dróg moczowych w ciąży

Infekcja układu moczowego w ciąży może objawiać się poprzez:

  • Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
  • Nykturię, czyli przynajmniej dwukrotne oddawanie moczu w nocy
  • Częstomocz
  • Uczucie parcia na pęcherz

Infekcja może przebiec również całkowicie bezobjawowo.

Zakażenie układu moczowego w ciąży – czy jest niebezpieczne?

Nieleczone zakażenie układu moczowego może być bardzo niebezpieczne dla matki i jej dziecka. Może ono prowadzić do takich powikłań jak:

  • Poronienie
  • Przedwczesny poród
  • Zahamowanie wzrostu płodu, które przekłada się na niską masę urodzeniową dziecka
  • Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek u matki
  • Nadciśnienie indukowane ciążą
  • Stan przedrzucawkowy

Infekcja dróg moczowych w ciąży – leczenie

Ciężarna, która podejrzewa u siebie infekcję dróg moczowych, powinna wykonać ogólne badanie moczu oraz posiew moczu. Warto również wykonać morfologię krwi oraz badanie ginekologiczne. Z wynikami badań należy udać się do lekarza, który je zinterpretuje i potwierdzi lub wykluczy zakażenie dróg moczowych. Zaleci również pacjentce odpowiednie leczenie w razie potrzeby.

Infekcję dróg moczowych w ciąży leczy się za pomocą antybiotyków. Są one dobierane indywidualnie do pacjentki. Najczęściej jednak ciężarnym przepisuje się amoksycylinę lub cefaleksynę, ponieważ leki te są bezpieczne dla przyszłych mam i ich dzieci przez cały okres ciąży. Terapia antybiotykami z reguły trwa 7 dni, ale objawy powinny ustąpić już po 2-3 dniach.