Adenomioza – czym jest? Jak się ją leczy?

Adenomioza nazywana jest siostrą endometriozy. Właściwie jest to odmiana tej choroby zlokalizowana w mięśniu macicy. Adenomioza powodować może wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Może ona także mieć ogromny wpływ na kobiecą płodność. Sprawdź, czym dokładnie jest adenomioza i jak można ją leczyć!

Adenomioza_czym_jest_i_jak_się_ją_leczy?Adenomioza – czym jest?

Adenomioza to podtyp endometriozy, czyli choroby powodującej występowanie komórek błony śluzowej macicy poza ich właściwą lokalizacją (wnętrzem macicy). W tym przypadku występują one w głębi struktury mięśnia macicy (miometrium). Wyróżnia się kilka typów adenomiozy:

  • Adenomiozę ogniskową – w tym przypadku możliwe jest wyodrębnienie ogniska choroby
  • Adenomiozę rozsianą – obejmuje ona większe powierzchnie mięśnia macicy
  • Adenomiozę polipowatą
  • Adenomiozę wewnątrzszyjkową (zlokalizowaną na szyjce macicy)
  • Zaotrzewnową

Adenomioza najczęściej rozwija się u kobiet między 40 a 50 rokiem życia. Zdarza się jednak, że diagnozuje się ją także u znacznie młodszych pacjentek.

Adenomioza – przyczyny

Dokładna przyczyna rozwoju adenomiozy nie została jeszcze poznana przez nauki medyczne. Badania sugerują, że wpływ na jej powstanie mogą mieć zaburzenia hormonalne, do których doszło w okresie dojrzewania. Do rozwoju choroby przyczynić mogą się także wady anatomiczne układu rozrodczego oraz zabiegi w obrębie macicy. Na poznanie jednoznacznej przyczyny adenomiozy musimy jednak jeszcze zaczekać.

Adenomioza – objawy

Adenomioza objawia się w mało charakterystyczny sposób. Do jej najczęstszych objawów zalicza się:

  • Długie i obfite krwawienia miesiączkowe
  • Silne bóle podbrzusza w trakcie miesiączek
  • Ból podczas stosunku seksualnego
  • Silne parcie na pęcherz w trakcie krwawień miesiączkowych
  • Ból podczas oddawania moczu

Objawy te często mylnie są brane za symptomy napięcia przedmiesiączkowego lub zaburzeń hormonalnych.

Adenomioza a niepłodność

Adenomioza może być przyczyną problemów z poczęciem dziecka. Nie zawsze oznacza ona niepłodność, ale wielu kobietom choroba ta utrudnia zajście w ciążę. Wynika to z faktu produkowania związków zapalnych przez ogniska adenomiozy. Związki te dostają się do jamy macicy, gdzie tworzą nieodpowiednie środowisko dla plemników i samej komórki jajowej. W konsekwencji utrudniony jest transport plemników do komórki jajowej i sam proces zapłodnienia. Może dojść także do problemów w trakcie zagnieżdżania się zarodka w macicy.

Adenomioza – diagnostyka

Diagnostyka adenomiozy nie należy do najprostszych. Zawsze rozpoczyna się ona od przeprowadzenia obszernego wywiadu z pacjentką. Następnie przeprowadzane jest badanie ginekologiczne oraz USG transwaginalne. Dzięki temu lekarz może dokładniej przyjrzeć się błonie macicy. Następnie pacjentka kierowana jest na badanie obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny.

Adenomioza – leczenie

Każda pacjentka po zdiagnozowaniu adenomiozy powinna rozpocząć leczenie. Ma ono na celu zahamowanie niszczenia błony mięśniowej macicy oraz poprawę komfortu życia pacjentki. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, ponieważ nieleczona adenomioza może wywołać nieprzyjemne powikłania, takie jak niepłodność.

U pacjentek z adenomiozą zastosowane mogą zostać dwie formy leczenia:

  • Leczenie farmakologiczne polegające na przyjmowaniu leków hormonalnych. Ma ono na celu zatrzymanie rozwoju ognisk adenomiozy.
  • Leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu ognisk adenomiozy. W skrajnych przypadkach konieczne może być usunięcie nie tylko wspomnianych ognisk, ale całej macicy. Taki zabieg określa się mianem histeroskopii.