Jak przygotować się do badania nasienia? 5 najczęstszych pytań

Mężczyźni po poronieniu lub przy bezskutecznych staraniach o dziecko bardzo często wykonują badania nasienia. Ich wynik umożliwia bowiem zyskanie wielu informacji związanych z kondycją plemników. Aby rezultat był jak najbardziej pomocny w dalszej diagnostyce i wiarygodny, warto dobrze przygotować się do takiego testu. Zalecenia mówiące, jak przygotować się do badania nasienia zostały wydane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Powinny ponadto zostać przekazane w laboratorium czy klinice.

jak przygotować się do badania nasienia

  1. Czy bezpośrednio przed badaniem nasienia można współżyć?
  2. Czy przed badaniem nasienia można przyjmować leki?
  3. Czy nasienie do badania można oddać w domu?
  4. Czy w czasie oddawania nasienia może towarzyszyć partnerka?
  5. Jak przygotować się do badania nasienia – bezpośrednio przed jego oddaniem?

1. Czy bezpośrednio przed badaniem nasienia można współżyć?

Według zaleceń WHO wstrzemięźliwość przed badaniem powinna wynosić 2-7 dni. Niektóre laboratoria czy kliniki zalecają nawet, by ten okres wynosił 3-5 dni. To ważne, ponieważ zbyt długi czas od ostatniego wytrysku może sztucznie zwiększać koncentrację plemników (przy zmniejszeniu m.in. ich ruchliwości), a zbyt krótki – tę koncentrację obniżać.

Jeśli po jakimś czasie będzie realizowane kolejne badanie nasienia, okres wstrzemięźliwości powinien być dokładnie taki sam. Dzięki temu możliwe będzie jak najbardziej wiarygodne porównanie uzyskanych wyników.

To może Cię zainteresować: Kiedy wykonać badania po poronieniu?

2. Czy przed badaniem nasienia można przyjmować leki?

W tej sprawie najlepiej skonsultować się z lekarzem. Warto dokładnie przedstawić mu swoje schorzenia, poinformować o przyjmowanych lekach czy suplementach. Niektóre mogą mieć bowiem wpływ na jakość nasienia i uzyskany wynik, dlatego czasami lepiej badanie po prostu przesunąć.

Lekarz ustali więc, czy realizacja badania jest w danym momencie zasadna i czy leki mogą być zażyte przed oddaniem próbki. Dobrze skonsultować ze specjalistą także ewentualne przeprowadzenie badania podczas choroby czy przeziębienia.

Ciekawy artykuł: Seminogramiczne badania po poronieniach

3. Czy nasienie do badania można oddać w domu?

Zgodnie z zaleceniami najlepiej oddać nasienie w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu przy klinice/laboratorium. To zmniejsza możliwość zanieczyszczenia czy złego przechowywania próbki, pozwala też lepiej ustalić dokładny moment zebrania materiału. Dzięki temu wynik badania będzie więc bardziej precyzyjny.

Jeśli jednak nie ma możliwości oddania nasienia w klinice, dopuszcza się zrobienie tego w domu – do pojemnika uzyskanego w laboratorium lub czasami podczas stosunku do specjalnej prezerwatywy. W tym przypadku próbkę nasienia należy przekazać do placówki maksymalnie do 60 minut. Ważna jest także temperatura transportu, która powinna wynosić 20-37°C.

4. Czy w czasie oddawania nasienia może towarzyszyć partnerka?

Wiele klinik i laboratoriów dopuszcza taką możliwość, dlatego dla większego komfortu można zdecydować się na taki wybór placówki. Oddanie nasienia odbywa się poprzez masturbację, a ejakulat w całości powinien znaleźć się w pojemniku. Jeśli tak się nie stanie, personel kliniki powinien zostać poinformowany.

Zobacz też: Badania po poronieniach

5. Jak przygotować się do badania nasienia – bezpośrednio przed jego oddaniem?

Zgodnie z zaleceniami WHO konieczne jest zachowanie podstawowych zasad higieny. Praktyczne informacje powinny znajdować się bezpośrednio w laboratorium czy klinice. Pomieszczenie do oddania nasienia powinno być wyposażone w umywalkę, a często zdarza się, że do dyspozycji pacjentów dostępna jest łazienka.

Przed pobraniem próbki oddaje się mocz, a później obmywa zewnętrzne narządy płciowe i wyciera jednorazowym papierowym ręcznikiem albo gazikiem.


Autor: Agnieszka

Źródła:

Podstawowe badanie nasienia wg standardów Światowej Organizacji Zdrowia z roku 2010. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Warszawa 2016.

Badanie nasienia – metoda manualna. Standardy według wytycznych WHO z 2010 r. opracowane przez Komisję do Spraw Konsensusu Lekarsko–Diagnostycznego Polskiego Towarzystwa Andrologicznego (PTA) z udziałem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej (PTDL), „Diagnostyka Laboratoryjna” 2010, 46, 2.

Zdjęcie: Katarzyna Białasiewicz/pl.123rf.com


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (7 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *