Badanie KIR- co warto wiedzieć?

Jak się okazuje, zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego mogą stanowić istotną przyczynę niepłodności i nawykowych poronień. Pary, które borykają się z takim problemem powinny zgłosić się na badanie genetyczne KIR. Jak wygląda takie badanie i ile kosztuje?

Badanie KIR – jak wygląda ?
Badanie KIR – kiedy wyniki?
Badanie KIR – z jakimi kosztami musimy się liczyć ?
Badanie KIR – jak się przygotować do badania ?

Badanie KIR – jak wygląda?

KIR (z ang. Killer-cell immunoglobulin-like Receptors) to receptory znajdujące się na powierzchni naturalnych komórek cytotoksycznych NK
(z ang. Natural Killer). Nazywane „naturalnymi zabójcami” komórki NK wchodzą w skład wrodzonego systemu odpornościowego, gdzie odpowiadają za rozpoznawanie i niszczenie komórek uznawanych za wrogie bądź nieprawidłowe, jak np. komórki nowotworowe.

Badanie KIR polega na stworzeniu genotypu tych receptorów i określeniu czy ich działanie jest aktywujące czy hamujące. Jako, że komórki NK są obecne również w macicy (uterine NK- uNK), to jeżeli zaburzona zostaje równowaga między cząsteczkami aktywującymi, a hamującymi to może to spowodować problemy w utrzymaniu ciąży. W przypadku obecności genów hamujących działanie receptorów, organizm kwalifikuje zarodek jako obcą, wrogą komórkę i odrzuca ją.

Dlatego tak istotne jest wykonanie genotypowania KIR w przypadku nawracających poronień o nieustalonej przyczynie, utrudnień z zagnieżdżeniem się zarodka czy niemożnością zajścia w ciążę za pomocą żadnej z metod.

Badanie KIR można wykonać w dowolnej placówce posiadającej w swojej ofercie tego typu badanie genetyczne. Badanie wykonywane jest metodą biologii molekularnej. Polega na pobraniu krwi z żyły obwodowej pacjenta (ewentualnie z innej tkanki). Można także zamówić wizytę domową, podczas której pielęgniarka pobierze materiał do badań.

Badanie KIR – kiedy wyniki?

W zależności od placówki czas oczekiwania na wynik badania KIR wynosi od 5 dni do 4 tygodni. Średnia długość to zazwyczaj czas 10-14. dni.

Badanie KIR – z jakimi kosztami musimy się liczyć ?

Badanie KIR nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, należy je zatem wykonać w prywatnych placówkach. Badanie KIR cena w zależności od wybranego pakietu wynosi pomiędzy 400 a 600 zł.

Badanie KIR – jak się przygotować do badania ?

Badania KIR nie wymagają żadnych specjalnych ani wcześniejszych przygotowań. W przypadku tego badania nie trzeba być na czczo przed pobraniem krwi. Przed badaniem pacjent zostaje poproszony o podpisanie deklaracji z wyrażeniem zgody na wykonanie molekularnego badania genetycznego.