Ostatnio dość głośno zrobiło się o MTHFR badaniu. Tematyką zaczęły interesować się głównie kobiety w ciąży i matki małych dzieci. Faktycznie badanie genu MTHFR może być istotne i w wielu przypadkach warto je wykonać. To dlatego należy wyjaśnić sobie, kiedy i dlaczego takie badanie będzie wskazane.
- Czym jest badanie MTHFR?
- Czy warto zrobić badanie MTHFR u dziecka?
- Ile kosztuje badanie MTHFR?
- O czym mówi wynik badania MTHFR?
Czym jest badanie MTHFR?
Gen MTHFR odpowiada za prawidłowe przetwarzanie i wchłanianie kwasu foliowego, a przecież to właśnie jej obecność odpowiada za prawidłowy rozwój płodu. MTHFR badanie ma więc na celu przede wszystkim wykrycie ewentualnych mutacji. Tego typu mutacje mogą doprowadzić nie tylko do przedwczesnego poronienia, ale i do rozwoju ciężkich schorzeń.
Czy warto zrobić badanie MTHFR u dziecka?
Zazwyczaj badanie genu MTHFR polecane jest kobietom, które starają się o dziecko lub tym, które poroniły. Jak najbardziej jednak warto wykonać takie badanie także u dziecka, zwłaszcza wtedy gdy pojawia się wysoki poziom homocysteiny. Dzięki temu badaniu można określić, czy tradycyjny kwas foliowy jest odpowiednio przyswajany, a więc uznać można, iż jest to badanie istotne dla dalszego rozwoju.
Ile kosztuje badanie MTHFR?
Oczywiście, zastanawiając się nad MTHFR badanie, z całą pewnością warto mieć świadomość, ile ono kosztuje. Cena takiego badania zależna jest od wybranego laboratorium. Zazwyczaj jest to jednak koszt w granicach 300 złotych. Opłata ponadto jest jednorazowa.
O czym mówi wynik badania MTHFR?
Wynik badania genu MTHFR pomaga określić, czy istnieją zaburzenia związane z przyswajaniem kwasu foliowego. Tego typu zaburzenia mogą być na przykład powodem poronień. Kwas foliowy jest także bardzo istotny w rozwoju dziecka, dlatego też, jak najbardziej należy go sprawdzić. Oczywiście wyniki badania zawsze należy omówić z lekarzem specjalistą.
MTHFR badanie polecane jest każdej kobiecie, która nie może zajść w ciąże lub doświadczyła poronienia. Na mutację tego genu warto zbadać też swoje dzieci. Zwłaszcza, wtedy gdy zauważyło się niepokojące objawy lub dolegliwości odbiegające od normy.