Badanie MTHFR

W jakim celu wykonuje się badanie MTHFR, Kto powinien wykonać badanie MTHFR, Ile kosztuje badanie MTHFR, Czy badanie MTHFR może dać wynik nieprawidłowy

Mutacja MTHFR jest schorzeniem, które odnosi się zazwyczaj do nieprawidłowej metylacji oraz produkcji enzymów. Badanie to powinniśmy wykonać wtedy, gdy istnieją do niego wskazania zgodnie z zaleceniami lekarza.

W jakim celu wykonuje się badanie MTHFR?
Kto powinien wykonać badanie MTHFR?
Ile kosztuje badanie MTHFR?
Czy badanie MTHFR może dać wynik nieprawidłowy?

W jakim celu wykonuje się badanie MTHFR?

Badanie MTHFR bazuje na przeprowadzeniu testu genetycznego, który pozwala sprawnie wykryć występowanie mutacji genu MTHFR. Próbką testową w tym przypadku jest wymaz z wewnętrznego policzka, który wykonać możemy w przychodni lub w domu. Jest ono szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, gdyż pozwala zapobiec powikłaniom.

Kto powinien wykonać badanie MTHFR?

Badanie powinna wykonać każda kobieta, która planuje powiększenie rodziny, gdyż gen tego typu wpływać może na wchłanianie kwasu foliowego, a także na występowanie niedoborów i powikłań w trakcie ciąży. Ponadto, badanie MTHFR zalecane jest osobom, które mają podwyższony poziom homocysteiny. Test ten wykonuje się zazwyczaj u kobiet w ciąży, gdyż dzięki niemu uzyskać mozemy informacje o tym, jak suplementować kwas foliowy i witaminę B12, co pozwoli zapobiec problemom ze zdrowiem.

Ile kosztuje badanie MTHFR?

Badanie MTHFR jest kosztem dla pacjenta w granicach 200-400 złotych. Wiele zależy od tego, jakie laboratorium wybierzemy, a także o innych istotnych czynników. Najczęściej jednak testy wykonamy za nie więcej niż 400 złotych. Warto poszukać laboratorium, które posiada atrakcyjną ofertę i nowoczesny sprzęt, dzięki czemu nieco zaoszczędzimy.

Czy badanie MTHFR może dać wynik nieprawidłowy?

Wynik badania jest istotną wskazówką dla lekarza, który zajmuje się ciężarną, odnośnie tego, jaką suplementację kwasem foliowym i witaminami w grupy B należy wdrożyć. Jeśli testy wykonamy w sposób poprawny, raczej nie powinniśmy martwić się o nieprawidłowy wynik. Oczywiście może się okazać, że wyniki są niepoprawne, jednakże aktualnie bardzo rzadko do tego dochodzi. Gdy badanie wykryje mutację w ciele kobiety, zazwyczaj zaleca się spożywanie wyłącznie aktywnych form kwasu foliowego lub mieszankę. Pacjentka posiadające zmianę w genie MTHFR wymaga szczególnego dobrania dawek, co pozwoli uniknąć hipersuplementacji, a także niedoborów, które zaszkodzić mogą zdrowiu.