Mutacja MTHFR jest schorzeniem, które odnosi się zazwyczaj do nieprawidłowej metylacji oraz produkcji enzymów. Badanie to powinniśmy wykonać wtedy, gdy istnieją do niego wskazania zgodnie z zaleceniami lekarza.
W jakim celu wykonuje się badanie MTHFR?
Kto powinien wykonać badanie MTHFR?
Ile kosztuje badanie MTHFR?
Czy badanie MTHFR może dać wynik nieprawidłowy?
W jakim celu wykonuje się badanie MTHFR?
Badanie MTHFR bazuje na przeprowadzeniu testu genetycznego, który pozwala sprawnie wykryć występowanie mutacji genu MTHFR. Próbką testową w tym przypadku jest wymaz z wewnętrznego policzka, który wykonać możemy w przychodni lub w domu. Jest ono szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, gdyż pozwala zapobiec powikłaniom.
Kto powinien wykonać badanie MTHFR?
Badanie powinna wykonać każda kobieta, która planuje powiększenie rodziny, gdyż gen tego typu wpływać może na wchłanianie kwasu foliowego, a także na występowanie niedoborów i powikłań w trakcie ciąży. Ponadto, badanie MTHFR zalecane jest osobom, które mają podwyższony poziom homocysteiny. Test ten wykonuje się zazwyczaj u kobiet w ciąży, gdyż dzięki niemu uzyskać mozemy informacje o tym, jak suplementować kwas foliowy i witaminę B12, co pozwoli zapobiec problemom ze zdrowiem.
Ile kosztuje badanie MTHFR?
Badanie MTHFR jest kosztem dla pacjenta w granicach 200-400 złotych. Wiele zależy od tego, jakie laboratorium wybierzemy, a także o innych istotnych czynników. Najczęściej jednak testy wykonamy za nie więcej niż 400 złotych. Warto poszukać laboratorium, które posiada atrakcyjną ofertę i nowoczesny sprzęt, dzięki czemu nieco zaoszczędzimy.
Czy badanie MTHFR może dać wynik nieprawidłowy?
Wynik badania jest istotną wskazówką dla lekarza, który zajmuje się ciężarną, odnośnie tego, jaką suplementację kwasem foliowym i witaminami w grupy B należy wdrożyć. Jeśli testy wykonamy w sposób poprawny, raczej nie powinniśmy martwić się o nieprawidłowy wynik. Oczywiście może się okazać, że wyniki są niepoprawne, jednakże aktualnie bardzo rzadko do tego dochodzi. Gdy badanie wykryje mutację w ciele kobiety, zazwyczaj zaleca się spożywanie wyłącznie aktywnych form kwasu foliowego lub mieszankę. Pacjentka posiadające zmianę w genie MTHFR wymaga szczególnego dobrania dawek, co pozwoli uniknąć hipersuplementacji, a także niedoborów, które zaszkodzić mogą zdrowiu.