Poronienie to trudny temat. Zarówno dla niektórych lekarzy, jak i kobiet, które go doświadczyły. Strata dziecka zawsze boli, bez względu na to, jak długo się je nosiło. Warto więc wiedzieć, co zrobić, gdy dojdzie do poronienia i jak uchronić się przed tym, aby więcej do niego nie doszło. Warto tym samym podnosić świadomość społeczną i edukować ludzi o tym, że zagrożenie poronieniem jest jak najbardziej możliwe.
Poronienie – czy jest traumą dla kobiety?
Do kogo się zwrócić o pomoc po poronieniu?
Badanie przyczyn poronienia – kiedy po poronieniu najlepiej je wykonać?
Poronienie – jak na tę informacje reagują mężczyźni?
Poronienie – czy jest traumą dla kobiety?
Poronienia zawsze wiążą się z pewnego rodzaju traumą. To właśnie dlatego kobieta po takich przejściach od razu powinna znaleźć się pod opieką lekarza specjalisty, najlepiej psychologa, który przepracuje z nią ten problem. Im szybciej zacznie się leczenie, tym mniejsza szansa na to, że pozostanie trwała trauma. Niemniej jednak sama strata dziecka nigdy nie należy do lekkich.
Do kogo się zwrócić o pomoc po poronieniu?
Przede wszystkim trzeba odwiedzić lekarza specjalistę, który zleci odpowiednie badania przyczyn poronienia, które wykluczą choroby genetyczne. Oprócz tego bardzo ważne jest wsparcie psychologa, który pomoże uporać się ze stratą i przede wszystkim wyzbyć się traum oraz lęków. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w początkowej fazie.
Badanie przyczyn poronienia – kiedy po poronieniu najlepiej je wykonać?
Badania po poronieniu należy wykonać od razu, gdy jest się na to gotowym. Niektóre kobiety nieco zwlekają, ponieważ najpierw potrzebują poczuć się dobrze ze samą sobą. Jak najbardziej jest to zrozumiałe. W tej kwestii nie ma pośpiechu, ale na pewno badania trzeba zrobić przed rozpoczęciem starań o kolejne dziecko.
Poronienie – jak na tę informacje reagują mężczyźni?
Mówi się często, że poronienie dotyka jedynie kobiet, ale to nieprawda. Również mężczyźni mogą być wrażliwi i przyjąć tą wiadomość z bólem. Oczekuje się od nich, że będą wsparciem dla partnerki, ale bardzo często również oni potrzebują pomocy specjalisty. Nie ma się czego wstydzić ani obawiać. W takim przypadku najlepiej zgłosić się na terapię dla par i przepracować to razem.