Ciąża po poronieniu – czy i kiedy można ponownie starać się o dziecko?

Poronienie to bardzo bolesne doświadczenie nie tylko dla kobiety, ale również mężczyzny. Przyczyn utraty nienarodzonego dziecka jest wiele, ale warto pamiętać, że nawet po poronieniu można ponownie zajść w ciążę i przywitać na świecie zdrowego maluszka.

Czy ciąża po poronieniu jest możliwa?
Kiedy można zajść w ciążę po poronieniu?
Jak często ciąża kończy się poronieniem?
Jakie badania zrobić przed zajściem w ciążę po poronieniu?

Czy ciąża po poronieniu jest możliwa, Kiedy można zajść w ciążę po poronieniu, Jak często ciąża kończy się poronieniem, Jakie badania zrobić przed zajściem w ciążę po poronieniu

Czy ciąża po poronieniu jest możliwa?

Pary, które straciły dziecko, często próbują się dowiedzieć, czy ciąża po poronieniu jest możliwa. Mitem jest, że po takim doświadczeniu należy porzucić marzenia o posiadaniu potomstwa. Oczywiście utrata ciąży nie jest łatwym przeżyciem, ale urodzenie dziecka jest możliwe nawet po kilku poronieniach. Ważne jest tu wsparcie ze strony bliskich, uregulowanie trybu życia, odpowiednia ilość odpoczynku i zrezygnowanie z używek, takich jak papierosy czy alkohol.

Kiedy można zajść w ciążę po poronieniu?

Kobiety zastanawiające się, kiedy można zajść w ciążę po poronieniu, zwykle słyszą od lekarzy, że może to się stać już w czasie pierwszej owulacji po stracie dziecka. Zazwyczaj występuje ona w okresie od 2 do 8 tygodniu po poronieniu (to zależy od tego, na jakim etapie ciąży do niego doszło). Niemniej jednak najczęściej zaleca się, aby z ponownymi próbami starania się o dziecko pary wstrzymały się do 3 miesięcy. W tym czasie gospodarka hormonalna ustabilizuje się, a macica zregeneruje. Jest to też czas potrzebny na odbudowanie swojej kondycji psychicznej po tak traumatycznym zdarzeniu.

Jak często ciąża kończy się poronieniem?

Coraz częściej kobiety otwarcie mówią o utracie dziecka. Jak często ciąża kończy się poronieniem? Szacuje się, że 20-letnie kobiety mają 50% szans na urodzenie dziecka, a tym samym donoszenie ciąży, z kolei u 40-letnich kobiet współczynnik ten jest znacznie mniejszy. Ryzyko poronienia do 8. tygodnia ciąży wynosi ok. 15%, a po 8. tygodniu zmniejsza się do 10%. Po pierwszej utracie ciąży ryzyko straty kolejnej to 15-20%, a po dwóch – 20-30%.

Jakie badania zrobić przed zajściem w ciążę po poronieniu?

Jakie badania zrobić przed zajściem w ciążę po poronieniu? W ustaleniu przyczyny utraty ciąży pomocne są przede wszystkim badania genetyczne zarodka. Diagnostyka obejmuje również badania macicy (pod kątem wad anatomicznych), poziomu hormonów płciowych, badania w kierunku chorób infekcyjnych czy kariotypu. Poznanie przyczyny poronienia daje możliwość uniknięcia go podczas kolejnej ciąży.