Ciąża pozamaciczna a skorzystanie z przysługujących praw po poronieniu

Ciąża pozamaciczna zdarza się u około 2% ciężarnych. Stan ten często kończy się poronieniem, w związku z czym rodzice mogą skorzystać ze specjalnych praw przysługujących po utracie ciąży. Co trzeba zrobić, by po ciąży pozamacicznej było możliwe skorzystanie z przysługujących praw po poronieniu? Podpowiadamy!

Ciąża pozamaciczna a skorzystanie z przysługujących praw po poronieniu

    1. Ciąża pozamaciczna – co to takiego?
    2. Ciąża pozamaciczna – jakie są objawy?
  1. Jakie prawa po poronieniu przysługują rodzicom?
  2. Ciąża pozamaciczna a skorzystanie z przysługujących praw po poronieniu

Ciąża pozamaciczna – co to takiego?

Ciąża pozamaciczna to ciąża, podczas której doszło nieprawidłowego zagnieżdżenia się płodu. Do implantacji może dojść w jajowodzie (tzw. ciąża jajowodowa to najczęstszy przypadek ciąży pozamacicznej), szyjce macicy (ciąża szyjkowa) lub jajniku (ciąża jajnikowa). Rzadkim przypadkiem jest implantacja płodu w narządach wewnętrznych, mamy wtedy do czynienia z ciążą pozamaciczną brzuszną (otrzewnową).

Ciąża pozamaciczna – jakie są objawy?

Początkowo objawy ciąży pozamacicznej nie różnią się od objawów ciąży prawidłowej, w związku z czym może ona zostać wykryta dość późno. Niepokojące sygnały i najczęstsze objawy ciąży pozamacicznej to tzw. klasyczna triada objawów.

Należą do nich:

  • guz przydatków (to może stwierdzić jedynie lekarz),
  • nieregularne plamienie lub krwawienie z dróg rodnych,
  • silne bóle w podbrzuszu.

Prawdopodobieństwo ciąży pozamacicznej jest tym większe, im więcej objawów z powyższej listy zaobserwujemy.

Jakie prawa po poronieniu przysługują rodzicom?

W sytuacji, gdy doszło do poronienia, rodzice mogą skorzystać z przysługujących im praw po utracie dziecka. Mogą oni zarejestrować nienarodzone dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, zorganizować pochówek, a także odebrać zasiłek pogrzebowy (w wysokości 4000 złotych). Niedoszła mama może również skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego (w wymiarze 56 dni). Czas ten powinien zostać poświęcony na regenerację i pogodzenie się ze stratą.

Ciąża pozamaciczna a skorzystanie z przysługujących praw po poronieniu

W sytuacji, gdy kobieta, która poroniła, faktycznie była w ciąży, jednak płód zagnieździł się w niewłaściwym miejscu, także można skorzystać z przysługujących praw po poronieniu. Aby móc skorzystać z większości świadczeń, konieczne będzie określenie płci nienarodzonego dziecka.

W przypadku ciąży pozamacicznej najpierw należy zapytać lekarza prowadzącego, czy po określeniu płci parze zostanie wydana karta martwego urodzenia. Na podstawie tego dokumentu będzie można zarejestrować nienarodzone dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Identyfikacji płci można dokonać organoleptycznie (jeśli do poronienia doszło po 10 tygodniu ciąży, wcześniej może to być niemożliwe) lub analizując materiał genetyczny tkanek z poronienia (bez względu na to, kiedy doszło do poronienia). Wynik badań jest pomocny nie tylko w tym, by skorzystać ze świadczeń, ale także, by łatwiej poradzić sobie ze stratą i przygotować się razem z partnerem do kolejnych starań o dziecko.

WAŻNE: szanse na ponowną ciążę pozamaciczną wynoszą około 15%. Z tego też powodu ponowne zajście w ciążę powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym.