Aby ustalić datę poczęcia, a więc i wiek płodu, najlepiej wyznaczyć daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz owulacji. Dla lekarzy zwykle większe znaczenie ma wiek ciąży, który różni się o około 2 tygodnie od wieku płodu. Najpewniej ustala go ginekolog w czasie badania USG w pierwszym trymestrze ciąży.
Zobacz też: Określenie płci po poronieniu wczesnej ciąży (przed 16 tc)
Wiek ciąży można wyznaczyć samodzielnie na podstawie daty ostatniego krwawienia miesiączkowego. Warto w tym celu skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów lub wykonać własne obliczenia. Wykorzystywana jest w tym przypadku reguła Naegelego, która wskazuje, że ciąża trwa 280 dni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Lekarz posługuje się nią, wypełniając kartę ciąży.
W rzeczywistości jednak data poczęcia nie pokrywa się z datą ostatniego krwawienia, ponieważ do poczęcia dochodzi zwykle ok. 14 dni później – w fazie owulacji. Jeśli więc lekarz mówi np. o 6 tygodniu ciąży, można przypuszczać, że zapłodnienie miało miejsce 4 tygodnie wcześniej (a więc w rzeczywistości płód ma wtedy 4 tygodnie).
Jak ustalić datę poczęcia? Data zapłodnienia a data stosunku
Faktyczna data poczęcia, czyli moment połączenia się komórki jajowej z plemnikiem, niekoniecznie pokrywa się z datą współżycia. Jest to związane z tym, że zapłodnienie może nastąpić tylko w fazie owulacji – jeśli cykle miesiączkowe są regularne, ma ona miejsce ok. 14. dnia cyklu. Jeśli jajeczko zostanie wypuszczone, może zostać zapłodnione przez ok. 24 godziny, jednak plemniki w ciele kobiety mogą przetrwać 3-5 dni. Z tego powodu bardzo trudno ustalić dokładny moment zapłodnienia.
Dobrze jednak obserwować swój organizm i znać chociaż przybliżoną datę owulacji, co umożliwi poznanie daty poczęcia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nawet przy regularnych cyklach owulacja może zostać przesunięta, np. przy przeziębieniu czy zmianie klimatu, a przy nieregularnych – w każdym cyklu może następować w trochę innym momencie.
Wiek płodu a badanie USG
Najpewniej datę poczęcia określa badanie USG w 1. trymestrze ciąży. Do rezultatu dodawane jest 14 dni, czyli od 1. dnia miesiączki do owulacji. Może się zdarzyć, że data poczęcia ustalona na podstawie daty ostatniego krwawienia miesiączkowego znacznie różni się od wyznaczonej przez lekarza w czasie USG. Należy wtedy kierować się ustaleniami z USG.
Zobacz też: