Co warto wiedzieć o diagnostyce poronień?

Poronienie to tragedia, której stawić czoła musi około 15% wszystkich osób, które spodziewały się dziecka. Przez wiele lat przyczyna takich przypadków była owiana tajemnicą. Ludzie spekulowali, nie zawsze prawidłowo. Dzięki diagnostyce poronień można poznać prawdziwe źródła problemu.

Dlaczego dochodzi do poronienia, Jak wygląda diagnostyka poronień, Czy diagnostyka poronień długo trwa, Od czego zacząć diagnostykę poronień

Dlaczego dochodzi do poronienia?
Jak wygląda diagnostyka poronień?
Czy diagnostyka poronień długo trwa?
Od czego zacząć diagnostykę poronień?

Dlaczego dochodzi do poronienia?

Przyczyn poronień jest wiele. Podstawowy podział odnosi się do trymestru ciąży, w której do tego doszło. W pierwszym trymestrze może dojść do utraty ciąży, jeśli płód ma wady genetyczne, które hamują lub degenerują jego dalszy rozwój. Problem może również leżeć w ciele matki. Wady w budowie macicy, stres, złe odżywianie, spożywanie alkoholu, zaburzenia czynności tarczycy oraz choroby przewlekłe mają bezpośredni wpływ na przebieg ciąży. W drugim trymestrze przyczyną może być wada łożyska, ciężka infekcja, albo pęknięcie pęcherzyka płodowego.

Jak wygląda diagnostyka poronień?

Diagnostyka poronień to ważne narzędzie, dzięki któremu można poznać przyczyny utraty dziecka oraz dowiedzieć się, jakie działania należy podjąć, żeby sytuacja się nie powtórzyła. Badanie przyczyn poronienia polega na pobraniu próbki kosmówki. Na tej podstawie ustala się, czy poronienie miało miejsce z powodu wad genetycznych. Jeśli wynik jest negatywny, proponuje się badania rodzicom. W tym wypadku przeprowadza się test kariotypu (chromosomów).

Czy diagnostyka poronień długo trwa?

Test genetyczny na podstawie kosmówki w przeciętnym laboratorium trwa kilka dni roboczych. Jeśli diagnostyka poronień rozciągnie się na badanie rodziców, czas może się mocno wydłużyć. Jeśli przewidywania lekarza będą prawidłowe, to przyczynę da się wykryć po kilku tygodniach. W skomplikowanych przypadkach szukanie źródła problemu może trwać miesiące, a nawet lata.

Od czego zacząć diagnostykę poronień?

W związku z tym, że 70% poronień jest spowodowanych wadami genetycznymi płodu, zaleca się zacząć diagnostykę poronień od testów genetycznych. To w większości przypadków pozwala znacznie skrócić czas poszukiwania przyczyn.