Co warto wiedzieć o poronieniu zatrzymanym

Poronienie, to obumarcie ciąży przed ukończeniem jej 22 tygodnia, szacuje się, że około 15-20% ciąż kończy się w ten sposób. Dostępne dane wskazują, że do poronienia dochodzi najczęściej między 8, a 10 tygodniem ciąży. 

Czym jest poronienie zatrzymane?
Ile chorobowego mogę dostać po poronieniu?
Dlaczego poronieniu towarzyszy ból?
Kiedy można się starać o dziecko po wczesnym poronieniu?

Czym jest poronienie zatrzymane? 

Z poronieniem zatrzymanym (inaczej utajonym) mamy do czynienia wówczas, gdy płód obumrze w macicy, ale w ciągu 8 tygodni od jego śmierci, nie zostaje wydalony na zewnątrz. Istnieją dwa sposoby postępowania w przypadku stwierdzenia poronienia zatrzymanego. Pierwsze z nich to postępowanie farmakologiczne, czyli podanie pacjentce tabletki wywołującej skurcze macicy, co ma doprowadzić do wydalenia jaja płodowego. Druga opcja, to postępowanie zabiegowe, polegające na przeprowadzeniu zabiegu łyżeczkowania.

Ile chorobowego mogę dostać po poronieniu?

Często po poronieniu, stan psychiczny nie pozwala kobiecie na szybki powrót do pracy. Zadaje sobie wtedy pytanie, ile chorobowego mogę dostać po poronieniu. Otóż w przypadku, gdy do poronienia dojdzie w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego, od następnego dnia po poronieniu, kobiecie przysługuje zasiłek w wysokości 80% podstawy zasiłku. Okres zasiłkowy wynosi wtedy 182 dni.

Dlaczego poronieniu towarzyszy ból?

Czy poronienie boli? Owszem, poronienie boli. Dzieje się tak dlatego, że podczas poronienia zostaje wydalony z organizmu kobiety zarodek wraz z tkankami i skrzepami krwi. Poronieniu towarzyszy ból przypominający ból miesiączkowy lub podobny do skurczy partych podczas porodu.

Kiedy można się starać o dziecko po wczesnym poronieniu?

To kiedy można starać się o dziecko po wczesnym poronieniu zależy przede wszystkim od daty powrotu owulacji, gdyż tylko wtedy można zajść w kolejną ciąże. Aktualne zalecenia Ministerstwa Zdrowia mówią, że minimalny odstęp od poronienia wczesnego do momentu starania się o kolejną ciąże wynosi 3 miesiące. Jest to jednak sprawa indywidualna i decydującą rolę gra tutaj zdrowy rozsądek, wszystko zależy od przebiegu poronienia oraz stanu psychicznego i fizycznego kobiety.