Czy badanie KIR może być pomocne w ustaleniu przyczyny występowania poronień nawykowych?

Przyczyn występowania poronień jest wiele. Czasem dochodzi do sytuacji, w której to system immunologiczny kobiety lub mężczyzny jest odpowiedzialny za wystąpieniem problemów z utrzymaniem ciąży. Skutecznie może również utrudniać parze zajście w ciąże. Taka postać rzeczy ma swoją nazwę. Mówimy wtedy o niepłodności immunologicznej. Chcąc potwierdzić lub wykluczyć jej występowanie należy przeprowadzić kilka badań. Jednym z nich jest badanie KIR.

Jak wygląda badanie KIR?
Dlaczego warto zrobić badanie KIR?
Czy badanie KIR jest refundowane?
Jaki jest koszt badania KIR?

Jak wygląda badanie KIR?

W celu wykonania badania KIR osoba zainteresowana powinna udać się do placówki, w której badanie to jest wykonywane. Oczywiście po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie lub bezpośrednio w placówce. Termin oczekiwania na badanie nie jest długi i zazwyczaj wynosi kilka dni. Pacjent nie musi przygotowywać się do badania, nie musi również być na czczo. Warto jednak, aby zadbał o odpowiednie nawodnienie, co pomoże w pobraniu krwi. Badanie KIR jest badaniem genetycznym opartym na analizie próbki krwi pobranej od pacjenta. Czas oczekiwania na wyniki badań wynosi około 10 dni roboczych.

Dlaczego warto zrobić badanie KIR?

Badanie KIR warto wykonać w sytuacji, gdy kobieta zmaga się z poronieniami nawykowymi, czyli takimi, które są samoistne i się powtarzają. Badanie to pozwala ustalić, czy przyczyną występowania poronień jest niepłodność immunologiczna. Z niepłodnością immunologiczną mamy do czynienia wtedy, gdy układ odpornościowy kobiety lub mężczyzny niszczy komórki rozrodcze, co utrudnia zapłodnienie i utrzymanie ciąży.

Czy badanie KIR jest refundowane?

Niestety, badanie KIR przeprowadzane w celu potwierdzenia lub wykluczenia niepłodności immunologicznej nie jest refundowane przez NFZ.

Jaki jest koszt badania KIR?

Koszt badania KIR waha się w granicach 400-600 złotych. Dość często badanie KIR można wykonać w pakiecie, w którym występują inne badania, których wykonanie zaleca się w przypadku diagnozowania niepłodności immunologicznej. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla pacjenta pod względem finansowym. To również oszczędność czasu pacjenta może bowiem wykonać wszystkie badania w trakcie jednej wizyty w placówce diagnostycznej.