Czy można poznać przyczyny naturalnego poronienia?

Poronieniem kończy się nawet 50% ciąż, najczęściej do 12 tygodnia ciąży. Jest to traumatyczne wydarzenie dla rodziców, które wyjątkowo mocno odznacza się w ich psychice. W wielu przypadkach możliwe jest ustalenie przyczyn poronienia, dzięki czemu można znacznie spokojniej podchodzić do kolejnej ciąży, poznać czynniki, które nie służą matce czy sprawdzić, jakiego leczenia mogą wymagać rodzice.

Jak skutecznie sprawdzić przyczyny poronienia?
Co od razu można wykluczyć z przyczyń poronień?
Jaką informacje da badanie przyczyn poronienia?
Z jakich praw może skorzystać kobieta po poronieniu?

Jak skutecznie sprawdzić przyczyny poronienia?

Przyczyny poronienia mogą zostać zbadane przez laboratoria genetyczne w całym kraju. Przyczyny poronienia są bardzo różne, ale w dużej mierze mogą za nie odpowiadać czynniki genetyczne. Badanie przyczyn poronienia może zostać wykonane przez rodziców prywatnie, w tym celu wykorzystuje się najczęściej bloczki parafinowe czy inne próbki, które zostały pobrane przez personel medyczny w szpitalu.

Co od razu można wykluczyć z przyczyń poronień?

Badanie przyczyny poronienia pozwala od razu po uzyskaniu wyniku wykluczyć lub potwierdzić genetyczne podłoże utraty ciąży. Jeśli natomiast poronienie nie ma podłoża genetycznego to prawdopodobieństwo kolejnej, zdrowej ciąży jest bardzo duże. Pewność można uzyskać wyłącznie po zleceniu wykonania badania genetycznego.

Jaką informacje da badanie przyczyn poronienia?

Badania genetyczne pozwalają na określenie, czy poronienie miało podłoże genetyczne i związane jest z wadliwymi genami przekazywanymi od któregoś z rodziców. Analiza genetyczna pozwala również na poznanie płci płodu, co jest szczególnie ważne, kiedy do poronienia dochodzi na wczesnym etapie ciąży, kiedy nie ma innego sposobu na ustalenie płci dziecka.

Z jakich praw może skorzystać kobieta po poronieniu?

Kobieta, która poznała płeć dziecka, może po poronieniu otrzymać akt zgonu. Jest to niezbędny dokument, który uprawnia rodziców do otrzymania zasiłku pogrzebowego, a także daje możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego. W przypadku poronienia kobieta może skorzystać z prawa do wykorzystania 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, nie krócej jednak niż 7 dni.