Diagnostyka poronień – co warto wiedzieć?

Diagnostykę poronień inaczej możemy nazwać poszukiwaniem przyczyny poronienia. Co najważniejsze, wiedza na ten temat może znacząco pomóc, w szczególności przyszłym mamom. W jaki sposób się to dzieje? Czy diagnostyka poronień rzeczywiście pomaga i co twierdzą na ten temat lekarze? Sprawdź!

Na czym polega skuteczna diagnostyka poronień?
Jakie jest najczęstszy wynik diagnostyki poronień?
Jaki jest częstszy przedział cenowy za badania przyczyn poronienia?
Co skłania kobiety do wykonania badań przyczyn poronienia?

Na czym polega skuteczna diagnostyka poronień?

Gdy kobietę spotka ogromna tragedia, jaką jest poronienie, pojawia się możliwość przeprowadzenia zbioru różnych badań, które mają za zadanie wskazać przyczynę utraty dziecka. Ze skutecznością diagnostyki wiąże się również konieczność przedstawienia wyników przeprowadzonych badań specjaliście w dziedzinie genetyki, który dzięki uzyskanym rezultatom będzie mógł wskazać odpowiednie postępowanie w kolejnym etapie diagnostyki.

Jaki jest najczęstszy wynik diagnostyki poronień?

W pierwszej kolejności po poronieniu wykonuje się badania genetyczne. Jest to spowodowane tym, że według dotychczasowych badań aż 80% poronień wynika z wady genetycznej płodu, w tym 60% to wady chromosomalne. Najbardziej znane z nich to przykładowo zespół Downa, zespół Pataua, zespół Edwardsa czy zespół Turnera (najczęściej pojawienie się tych chorób jest niezależne od rodziców). Do pozostałych 20% przyczyn poronienia należą komplikacje spowodowane przypadłościami rodziców (np. choroby, zaburzenia hormonalne), a także czynniki, na które mamy wpływ (np. palenie papierosów, picie alkoholu oraz zażywanie w trakcie ciąży innych substancji, które mogły negatywnie wpłynąć na płód).

Jaki jest częstszy przedział cenowy za badania przyczyn poronienia?

Przedział cenowy badania przyczyny poronienia w większości przypadków waha się od 800 do 900zł. Najczęściej w cenę badania wchodzi również ustalenie płci dziecka, a także konsultacja z lekarzem genetykiem.

Co skłania kobiety do wykonania badań przyczyn poronienia?

Kobiety, które spotkała tragedia utraty nienarodzonego jeszcze dziecka, chciałyby przede wszystkim znać przyczynę tego zdarzenia. Umożliwiają im to właśnie badania po poronieniu. Wiele mam chciałoby na pewno ponownie zajść w ciążę, a właśnie diagnostyka poronienia może znacząco im w tym pomóc. Warto także wspomnieć, że dzięki badaniom rodzice zyskują również możliwość skorzystania z praw, które przysługują im po poronieniu, jest to na przykład skrócony urlop macierzyński oraz zasiłek pogrzebowy. Pewne jest jednak, że takie badania nigdy nie zaszkodzą, a mogą znacząco pomóc i warto się na nie zdecydować.