Dlaczego warto wykonywać badania genetyczne martwego płodu?

Dla większości osób poronienie jest straszną tragedią i jednym z gorszych momentów w ich życiu. Takie osoby często zastanawiają się, co przyczyniło się do poronienia i czy taka sytuacja może powtórzyć się w przyszłości. W takiej sytuacji bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka, która pozwoli im uzyskać odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego warto wykonać badania genetyczne po poronieniu?
Ile kosztują badania genetyczne po poronieniu?
Badania genetyczne po poronieniu – jakie czynniki są badane?
Czy badania genetyczne po poronieniu są refundowane ?

Dlaczego warto wykonać badania genetyczne martwego płodu?

Badanie genetyczne martwego płodu jest badaniem, które powinno zostać wykonane w przypadku poronienia lub urodzenia martwego dziecka, gdyż pozwoli to na ustalenie przyczyny poronienia. W wielu przypadkach przyczyną poronienia są choroby genetyczne spowodowane przekazaniem wadliwego materiału genetycznego przez rodziców. Poznanie przyczyny pozwoli na wprowadzenie odpowiedniego działania i uniknięcie tego typu komplikacji w przyszłości.

Badania genetyczne martwego płodu – czy następne ciąże będą również zagrożone?

Badanie martwego płodu pozwala na ustalenie, czy przyczyną poronienia była wada genetyczna. Jeżeli przyczyną były wadliwe geny, to znajomość tej informacji pozwoli lekarzowi na określenie, jakie jest prawdopodobieństwo, że ta sama wada powtórzy się w kolejnej ciąży. Niestety w przypadku wad genetycznych takie ryzyko istnieje, natomiast świadomość tego faktu pozwoli lekarzowi na wdrożenie odpowiedniej diagnostyki w trakcie ciąży.

Badania genetyczne martwego płodu – ile kosztuje badanie?

Badanie genetyczne dziecka po poronieniu to koszt od około 800 zł do ok. 1500 zł w zależności od laboratorium oraz od wybranego zakresu badania. Dodatkowo w trakcie przeprowadzenia badań martwego płodu można również przeprowadzić badania polegające na ustaleniu płci.

Badania genetyczne martwego płodu – ile się czeka na wynik?

Czas oczekiwania na wyniki badań genetycznych jest zróżnicowany i zależy przede wszystkim od zakresu badania. Na wyniki badania o ograniczonym zakresie, sprawdzającego jedynie kilka wybranych chromosomów, czeka się z reguły od 4 do 7 dni roboczych. Czas oczekiwania na wyniki badania o szerokim zakresie, obejmującym sprawdzenie wszystkich 46 chromosomów jest dłuższy i może wynosić nawet do 15 dni roboczych.