Poronienie to utrata ciąży przed 22 tygodniem. Dotyka nawet 50% ciąż, przy czym ciężarna może błędnie rozpoznać wczesne objawy poronienia, traktując je jako miesiączkę. Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się często, szczególnie na bardzo wczesnym etapie ciąży – objawy poronienia są charakterystyczne, jednak każde poronienie może przebiegać w inny sposób.
Objawy poronienia – jakie są pierwsze objawy poronienia ?
Objawy poronienia – czy są sposoby, aby zapobiec poronieniu ?
Objawy poronienia – czy warto zrobić badania po poronieniu ?
Objawy poronienia – ile kosztują badania po poronieniu?
Objawy poronienia – jakie są pierwsze objawy poronienia ?
Objawy poronienia mogą przypominać miesiączkę. Pojawiają się bóle podbrzusza, którym może towarzyszyć plamienie lub krwawienie ze skrzepami. Kobiety mogą również odczuwać skurcze. Każde plamienie i krwawienie w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem, jednak kiedy kobieta jeszcze nie wie o swoim odmiennym stanie to poronienie może być pomylone właśnie z menstruacją.
Objawy poronienia – czy są sposoby, aby zapobiec poronieniu ?
Niekiedy możliwe jest zatrzymanie poronienia, jeśli kobieta trafi pod opiekę lekarza lub zgłosi się na oddział SOR odczuwając pierwsze objawy poronienia. Ciąża nie jest chorobą, jednocześnie jest stanem, w którym przyszła mama powinna się oszczędzać. Regularne wizyty u lekarza, wykonywanie badań i zmiana stylu życia mogą być czynnikami chroniącymi przed poronieniem. Ważne jest unikanie stresu, nadmiernego wysiłku fizycznego, zrezygnowanie z używek.
Objawy poronienia – czy warto zrobić badania po poronieniu ?
Badania po poronieniu mogą obejmować testy genetyczne materiału poronnego, np. fragmentu kosmówki lub pępowiny. Są to badania, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyny poronienia – są w stanie wykryć zaburzenia w DNA płodu, które odpowiadają nawet za 50% poronień. Warto wykonać badania genetyczne płodu, by sprawdzić dlaczego doszło do poronienia i jaka jest szansa na utrzymanie kolejnej ciąży.
Objawy poronienia – ile kosztują badania po poronieniu?
Cennik badań po poronieniu jest zróżnicowany i zależy od typu badania, a także od wybranego laboratorium. Koszty analizy wahają się od 400 do 1700 złotych. Badaniem refundowanym w ramach NFZ jest badanie histopatologiczne materiału z poronienia, nie ma jednak ono znaczenia w diagnostyce poronienia.