Poronienie to utrata ciąży przed ukończeniem 22 tygodnia. Może zdarzyć się w każdej ciąży, chociaż większe jest ryzyko poronienia wraz z wiekiem matki czy po wcześniejszej utracie ciąży. Jest to trudne wydarzenie i zwykle pojawia się niespodziewanie – kobieta nie wie, w jaki sposób postępować, szczególnie jeśli do poronienia dochodzi w domu.
Poronienie w domu, co robić ?
Jakie mogą być przyczyny poronienia ?
Poronienie – ile kosztują badania po poronieniu ?
Poronienie – czy wykonanie badań po poronieniu pozwala na poznanie prawdziwej przyczyny poronienia ?
Poronienie w domu, co robić ?
Krwawienie w ciąży, któremu towarzyszy ból podbrzusza oraz skurcze wymaga jak najszybszego zgłoszenia się na oddział SOR. Liczy się czas – im szybciej kobieta trafi z domu do szpitala, tym większa jest szansa na utrzymanie ciąży. Niestety, nie zawsze się to udaje – jeśli do poronienia doszło w domu to kobieta powinna zachować zimną krew i zadbać o to, by zabezpieczyć odpowiednią próbkę do przeprowadzenia badania genetycznego.
Jakie mogą być przyczyny poronienia ?
Przyczyn poronienia może być wiele – większość przypadków utraty ciąży wiąże się z zaburzeniami genetycznymi płodu. Może dotyczyć nawet 60% poronień. Ryzyko poronienia rośnie wraz z wiekiem matki (szczególnie po 35 roku życia), a także przy zaburzeniach hormonalnych, nadmiernym stresie, przy ciężkim wysiłku fizycznym. Do samoistnego poronienia może także dojść bez określonej przyczyny.
Poronienie – ile kosztują badania po poronieniu ?
Badania po poronieniu są w stanie wskazać genetyczną przyczynę poronienia. Jeśli mają na celu analizę chromosomów płodu to koszt takiej analizy wynosi około 800-900 złotych. Znacznie tańsze są badania, których celem jest wyłącznie określenie płci płodu, jeśli do poronienia dochodzi na wczesnym etapie ciąży. Wówczas koszt badania po poronieniu nie powinien wynosić więcej niż 400 złotych.
Poronienie – czy wykonanie badań po poronieniu pozwala na poznanie prawdziwej przyczyny poronienia ?
Nie zawsze możliwe jest poznanie przyczyny poronienia. Wykonanie badań genetycznych po poronieniu może jednak pomóc w diagnostyce. W ten sposób można określić, czy poronienie miało związek z nieprawidłowościami w obrębie DNA płodu. W ten sposób można oszacować ryzyko nieprawidłowości w kolejnej ciąży.