Jakie są charakterystyczne objawy poronienia?

Poronienie to utrata ciąży przed 22 tygodniem – najczęściej dochodzi do niego jeszcze wcześniej, do 12 tygodnia. Objawy poronienia na ogół są charakterystyczne, chociaż mogą je przeoczyć kobiety, u których ciąża jeszcze nie została potwierdzona przez lekarza.

Objawy poronienia – jakie są najbardziej charakterystyczne objawy poronienia ?
Objawy poronienia – ile zapłacimy za badania po poronieniu ?
Objawy poronienia – jakie badania po poronieniu warto zrobić ?
Objawy poronienia – jaki jest czas oczekiwania na wyniki badania po poronieniu?

Objawy poronienia – jakie są najbardziej charakterystyczne objawy poronienia?

Charakterystyczne objawy poronienia to krwawienie z dróg rodnych, któremu towarzyszy ból podbrzusza i możliwe skurcze. Kobiety na wczesnym etapie ciąży mogą pomylić poronienie z objawami menstruacji. Krwawieniu towarzyszy pojawienie się skrzepów, może dojść do ogólnego pogorszenia się samopoczucia czy gorączki. Rzadziej objawem poronienia są plamienia.

Objawy poronienia – ile zapłacimy za badania po poronieniu?

Badania po poronieniu mają zróżnicowaną cenę – jeśli analizie ma zostać poddany materiał poronny to wówczas cena badania wynosi od 400 do 1700 złotych. W przypadku badania histopatologicznego, jest ono bezpłatne o ile do zabezpieczenia materiału z poronienia w postaci tzw. bloczków parafinowych dojdzie w szpitalu.

Objawy poronienia – jakie badania po poronieniu warto zrobić?

Najważniejszym badaniem jest analiza DNA płodu po poronieniu, ponieważ pozwala na ustalenie płci po poronieniu oraz sprawdza, czy poronienie miało podłoże genetyczne. W szpitalu wykonywane jest badanie histopatologiczne w ramach NFZ. Po poronieniu badaniom mogą poddać się również rodzice dziecka – mogą sprawdzić swój kariotyp czy wykonać badania hormonalne, u mężczyzn zaleca się także badanie nasienia.

Objawy poronienia – jaki jest czas oczekiwania na wyniki badania po poronieniu?

Bez względu na to jakie są objawy poronienia, badanie przeprowadza się w taki sam sposób. Czas oczekiwania na wynik wynosi 2-4 tygodni w zależności od tego, jaka analiza zostanie wykonana. Na badania biochemiczne nie trzeba tak długo oczekiwać, zwykle wystarczy 1-3 dni robocze. Najdłużej czeka się na badania genetyczne, które wymagają odpowiedniej procedury i nie mogą być przeprowadzone z dnia na dzień.