Jakie są najpopularniejsze przyczyny poronienia?

Przyczyny poronienia i ich poznanie jest bardzo ważne ku temu, aby móc uniknąć kolejnych poronień w przyszłości. To dlatego tak istotne są odpowiednio dobrane badania i profilaktyka. W wielu przypadkach bowiem poronienia można uniknąć. Zwłaszcza, wtedy gdy chodzi o urazy mechaniczne, które nie były zależne od ogólnego stanu zdrowia matki czy płodu. Warto więc wiedzieć, jak sobie z tym poradzić oraz, jakie badania po poronieniach wykonać.

Jakie są najpopularniejsze przyczyny poronienia

Jakie mogą być przyczyny poronienia?
Choroba zarodka przyczyną poronienia
Zaburzenia hormonalne przyczyną poronienia
Czynniki zewnętrzne przyczyną poronienia

Jakie mogą być przyczyny poronienia?

Mogą być różne powody poronienia. Zdarza się, że winna temu jest trombofilia, ale czasem po prostu sam zarodek jest na tyle źle wykształcony, że nie ma on szansy na przeżycie. Właśnie wtedy dochodzi do samoporonienia. Oprócz tego wyróżnić można także wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne, tak zwane zewnętrzne, które nie mają związku ze zdrowiem.

Choroba zarodka przyczyną poronienia

W tej kwestii najlepsze okazują się badania po poronieniu, ponieważ pokazują one faktyczne przyczyny poronienia. Wykonać można na przykład badanie protrombiny. Oczywiście zdarza się także, że przyczyną poronienia jest choroba zarodka. W takim przypadku dziecko nie miałoby szans na życie poza łonem matki i tym samym dochodzi do samoporonienia.

Zaburzenia hormonalne przyczyną poronienia

Tak, jak najbardziej przyczyną poronienia mogą być także zaburzenia hormonalne. Nieustabilizowane hormony matki mogą być dla ciąży prawdziwym zagrożeniem. Warto badać je regularnie, a przed planowanym poczęciem ustabilizować je farmakologicznie.

Czynniki zewnętrzne przyczyną poronienia

Oczywiście zdarza się również, że objawy poronienia nie są związane bezpośrednio ze zdrowiem matki lub jej dziecka. Nazywa się je wtedy czynnikami zewnętrznymi. O czym mowa? Chociażby o wszelkiego rodzaju upadkach z wysokości czy uderzeniach w brzuch. Jeśli taki upadek czy uderzenie są wystarczająco mocne i dotkliwe, jak najbardziej mogą spowodować poronienie, czyli tym samym utratę ciąży.