Poronienie może dotykać nawet połowę ciąż – ciężko jest jednoznacznie określić przyczynę utraty ciąży. Wiele par decyduje się na wykonanie badania po poronieniu – próbkę może stanowić fragment kosmówki czy pępowiny. Możliwe jest wówczas także badanie płci poronionego płodu dającej 100% pewności odnośnie genetycznej płci bez względu na etap ciąży.
Dlaczego istotne jest badanie płci poronionego płodu?
Co umożliwia badanie płci poronionego płodu?
Jak wykonuje się badanie płci poronionego płodu?
Kiedy należy wykonać badanie płci poronionego płodu?
Dlaczego istotne jest badanie płci poronionego płodu?
Genetyczne badanie płci poronionego płodu to jedyna metoda na ustalenie płci dziecka na wczesnym etapie ciąży. Do poronienia dochodzi zwykle na wczesnym etapie ciąży i wówczas ustalenie płci jest niemożliwe w inny sposób niż za pomocą badań DNA. Wykonanie badania genetycznego pozwala na uzyskanie wiarygodnego wyniku, który jest uznawany za oficjalny np. w USC.
Co umożliwia badanie płci poronionego płodu?
Badanie płci poronionego płodu ma praktyczne zadanie – Karta Martwego Urodzenia może być wydana wyłącznie wówczas, kiedy znana jest płeć płodu. Na podstawie tego dokumentu rodzice mogą zarejestrować dziecko w USC i skorzystać z praw przysługujących po poronieniu np. zasiłku pogrzebowego. Matka ma wówczas prawo do skorzystania z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni. Jeśli nie zostanie stwierdzona płeć dziecka to niestety nie można skorzystać z tych przywilejów
Jak wykonuje się badanie płci poronionego płodu?
Badanie płci poronionego płodu wykonuje się na podstawie bloczków parafinowych, które można odebrać w szpitalu po wykonanym badaniu histopatologicznym. Personel medyczny może zabezpieczyć odpowiednią próbkę także podczas zabiegu łyżeczkowania. Jeśli do poronienia dochodzi w domu to o zabezpieczenie próbki powinni zadbać rodzice – może to być np. fragment kosmówki. Z próbki wyodrębnia się materiał DNA, który następnie trafia do analizy – wynik jest dostępny już w 3-4 dni robocze.
Kiedy należy wykonać badanie płci poronionego płodu?
Badanie płci po poronieniu można wykonać zawsze, kiedy tylko zostanie zabezpieczona odpowiednia próbka do badania. Nie ma obowiązku wykonywania badania, jednak może być ono jedyną szansą na zasiłek pogrzebowy i skorzystanie z urlopu macierzyńskiego. Zwykle badanie płci wykonuje się jednocześnie z badaniem genetycznym mającym na celu ustalenie przyczyn poronienia – wówczas badanie płci jest zawarte już w cenie szerszej analizy.