Kiedy warto zlecić badanie KIR?

Badanie KIR to analiza genetyczna, którą zaleca się wykonywać w diagnostyce niepłodności immunologicznej. Typowanie molekularne zapewnia wysoką skuteczność oraz możliwość szybkiego uzyskania wyniku. W celu zwiększenia wiarygodności wyniku badanie KIR zaleca się wykonywać razem z badaniem HLA-C.

Jakie są wskazania do badania KIR ?
Ile trzeba zapłacić za badanie KIR ?
Co oznacza wynik badania KIR?
Dlaczego zaleca się wykonywać badanie KIR razem z badaniem HLA-C ?

Jakie są wskazania do badania KIR ?

Wskazaniami do badania KIR są nawracające poronienia o nieustalonej przyczynie, a także problemy z zajściem w ciążę. Badanie KIR zaleca się wykonywać przy podejrzeniu niepłodności o podłożu immunologicznym. Nadreaktywność układu odpornościowego może prowadzić do problemów z zapłodnieniem, implantacją zarodka lub jego wczesnym rozwojem, co uniemożliwia prawidłowy rozwój ciąży.

Ile trzeba zapłacić za badanie KIR ?

Badanie KIR kosztuje około 450-500 złotych. Analizę zaleca się jednak wykonywać wraz z badaniem HLAC – wówczas koszt dwóch badań wynosi około 800 złotych. Jeśli pakiet badań był wykonywany zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny to wówczas cena badań wynosi około 1200 złotych i okazuje się najkorzystniejsza. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie cennika wybranego laboratorium.

Co oznacza wynik badania KIR?

Wynik badania KIR może wskazywać na nieprawidłowości w obrębie receptorów KIR lub ich brak. Wynik jest opracowywany przez laboratorium wykonujące badanie i w razie nieprawidłowości możliwe jest skonsultowanie wyniku z lekarzem genetykiem. Ważne jest to by badanie było wykonywane zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny – wówczas wynik ma największą wartość w diagnostyce niepłodności.

Dlaczego zaleca się wykonywać badanie KIR razem z badaniem HLA-C ?

Receptory KIR znajdują się na powierzchni komórek NK. To, czy komórki N nie odrzucą zarodka podczas implantacji w macicy może zależeć od ekspresji antygenów HLA-C na powierzchni komórek zarodka oraz od typu receptorów KIR na powierzchni komórek NK. Pojedyncze badanie może nie dawać pełnej odpowiedzi na pytanie, czy para cierpi na niepłodność immunologiczną, dlatego analizy powinny być wykonywane razem.