Badanie hormonów tarczycy – co zbadać?

Badanie hormonów tarczycy pozwala stwierdzić, czy ten organ prawidłowo funkcjonuje. Wskazuje przede wszystkim, czy u danej osoby obecna jest niedoczynność albo nadczynność tarczycy. Sprawdź, jakie hormony związane z tym organem zbadać i co zrobić, jeśli któryś wynik będzie nieprawidłowy.

Spis treści:

    1. Badanie hormonów tarczycy – jakie hormony się bada?
    2. Badanie hormonów tarczycy – niski i wysoki poziom TSH – o czym mogą świadczyć?
    3. Badanie hormonów tarczycy – niski i wysoki poziom TSH – o czym mogą świadczyć?

badanie hormonów tarczycy

Badanie hormonów tarczycy – jakie hormony się bada?

Najczęściej badanie hormonów tarczycy obejmuje TSH (tyreotropina), T3 (trijodotyronina) i T4 (tyroksyna). TSH to podstawowy badany hormon – produkowany przez przysadkę mózgową i pobudzający pracę tarczycy, czyli produkcję T3 i T4. Jego nieprawidłowy poziom pozwala wskazać na zaburzenia w pracy tarczycy nawet wtedy, gdy inne wyniki (FT3 i FT4) są w normie.

Poziom TSH zmienia się jednak wolno, dlatego może to utrudniać kontrolę postępów. Wynik badania mogą ponadto zaniżyć niektóre czynniki, np. suplementy z biotyną.

Suplementy w chorobach tarczycy. Jak stosować

Badanie hormonów tarczycy – niski i wysoki poziom TSH – o czym mogą świadczyć?

Przy niskim poziomie TSH można prawdopodobnie mówić o nadczynności tarczycy – czyli zbyt wysokiej produkcji hormonów przez ten organ. FT3 oraz FT4 są w takiej sytuacji najczęściej powyżej normy, a przy subklinicznej nadczynności tarczycy – w normie [1].

Wysoki poziom TSH świadczy najczęściej o niedoczynności tarczycy – czyli zbyt niskiej produkcji hormonów. Czasami wystarczy tylko wynik tego badania, aby lekarz postawił diagnozę. Jeśli niedoczynność tarczycy spowodowana jest niedoborem jodu, stężenie FT3 jest podwyższone [1].Badanie hormonów tarczycy – skonsultuj wynik z endokrynologiem

Każdy wynik badania hormonów tarczycy powinnaś skonsultować z endokrynologiem – nawet w sytuacji, gdy mieści się w normach. To bardzo ważne, ponieważ:

  • Norma w przypadku badania hormonu TSH jest stosunkowo szeroka i jest to średnia dla każdej osoby – jest więc niedoskonała. Część osób może mieć objawy niedoczynności tarczycy mimo teoretycznie wyniku mieszczącego się w normie, a co więcej – młodsze kobiety i te planujące ciążę powinny mieć niższy poziom TSH.
  • Na obniżenie lub podwyższenie poziomu hormonów tarczycy mogą mieć wpływ różne czynniki niezwiązane z tarczycą.
  • Samo stwierdzenie nieprawidłowości może nie wystarczyć do postawienia diagnozy – być może konieczne będą dalsze badania, które zleci lekarz.

Ciekawy artykuł: 8 faktów o kwasie foliowym, które powinnaś znać


Źródło:
[1] J. Belowski, Hormony tarczycy – TSH, FT4, FT3, Endokrynologia. Poradnik dla pacjentów, http://www.endokrynologia.net/tarczyca/hormony-tarczycy-tsh-ft4-ft3, dostęp: 13.11.2018.

Autor: Agnieszka | zdjęcie: dolgachov/pl.123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *