Na czym polega badanie trombofilia?

Badanie trombofilia - na czym polega i czym jest, Badanie trombofilia - kiedy i gdzie można je wykonać, Badanie trombofilia - ile się czeka na wynik, Badanie trombofilia - z kim można skonsultować wynik

Badanie trombofilia jest jednym z kluczowych, pozwalających określić przyczynę poronienia. Jak i gdzie jest przeprowadzane? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Badanie trombofilia – na czym polega i czym jest?
Badanie trombofilia – kiedy i gdzie można je wykonać?
Badanie trombofilia – ile się czeka na wynik?
Badanie trombofilia – z kim można skonsultować wynik?

Badanie trombofilia – na czym polega i czym jest?

Trombofilia wrodzona to tendencja do nadkrzepliwości krwi, która uwarunkowana jest genetycznie. Aby wykonać badanie na trombofilię, należy przeprowadzić test DNA, pobierając wymaz z wewnętrznej części policzka. To jedyny sposób, by rozpoznać chorobę, ponieważ pacjent przechodzi ją bezobjawowo. Badanie wystarczy przeprowadzić tylko raz w życiu, ponieważ geny odpowiedzialne za chorobę nie ulegają żadnym mutacjom w ciągu życia.

Badanie trombofilia – kiedy i gdzie można je wykonać?

Badanie trombofilia wykonuje się zwykle u pacjentów, którzy chorowali na zakrzepicę. W niektórych przypadkach również u zdrowych członków rodziny osoby, która przebyła tę chorobę. Zaleca się również jego wykonanie pacjentkom, które planują zajście w ciążę lub poroniły, a także stosującym antykoncepcję hormonalną lub hormonalną kurację zastępczą. Wskazaniem jest również chorowanie na cukrzycę, wiek powyżej 60 lat oraz uzależnienie od tytoniu. Badanie polega na pobraniu próbki, dlatego można je wykonać w profesjonalnym laboratorium diagnostycznym, które posiada niniejszą ofertę albo specjalnym ośrodku medycznym. Istnieje również możliwość samodzielnego pobrania wymazu i przesłania go do jednostki laboratoryjnej.

Badanie trombofilia – ile się czeka na wynik?

Badanie diagnozujące trombofilię polega na pobraniu wymazu z policzka. Czas oczekiwania na wynik zależy od laboratorium, w którym zostało przeprowadzone. Najczęściej czynnikiem decydującym jest zatem liczba zatrudnionych w laboratorium specjalistów, którzy mogą przeprowadzić analizę. Zwykle diagnoza zajmuje od 7 do 10 dni.

Badanie trombofilia – z kim można skonsultować wynik?

Aby uzyskać dokładną i profesjonalną analizę wyniku badania na trombofilię, warto konsultować je ze specjalistą. Takie kompetencje posiada lekarz genetyki klinicznej. Na podstawie przedstawionych wyników i wywiadu może przedstawić konkretną diagnozę- wykluczyć lub potwierdzić chorobę, a także podjąć właściwy sposób leczenia.