Obumarcie ciąży – co wtedy?

Czym jest obumarcie ciąży, Jak się diagnozuje obumarcie ciąży, Jakie badania wykonać po obumarciu ciąży, Jakie są konsekwencje obumarcia ciąży

Obumarcie płodu jest czymś, czego obawia się każda para starająca się o dziecko. Kiedy ma miejsce, jest traumatycznym przeżyciem i często zostawia ślad w psychice na długo. Przyczyn obumarcia płodu może być wiele i nie zawsze jest możliwe ich poznanie. Jeżeli już dojdzie do obumarcia płodu, to warto poddać się odpowiednim badaniom.

Czym jest obumarcie ciąży?
Jak się diagnozuje obumarcie ciąży?
Jakie badania wykonać po obumarciu ciąży?
Jakie są konsekwencje obumarcia ciąży?

Czym jest obumarcie ciąży?

Obumarcie ciąży jest zgonem płodu w macicy przed jego wydaleniem bądź wydobyciem z organizmu matki. Nie jest to zależne od długości trwania ciąży, która nie jest wywołana przerwaniem ciąży.

Jak się diagnozuje obumarcie ciąży?

Jeżeli obumarcie ciąży nastąpi na jej początkowym etapie, to mogą nie pojawić się żadne objawy kliniczne. Później może wystąpić plamienie bądź krwawienie z dróg rodnych, a także skurcze i bóle macicy. Rozpoznanie ostateczne jest możliwe w oparciu o badania USG, kiedy akcja serca płodu (FHR) nie zostanie stwierdzona. Kiedy natomiast obumarcie płodu trwa dość długo, to możliwe jest stwierdzenie rozbieżności wieku ciążowego, wynikającej z badania USG.

Jakie badania wykonać po obumarciu ciąży?

Po obumarciu ciąży warto przed planowaniem następnej ciąży wykonać odpowiednie badania diagnostyczne. Do najważniejszych zaliczamy: badanie kariotypu, badanie immunologiczne oraz określenie mutacji genu protrombiny (czynnik II), Leiden (czynnik V) bądź mutacji genu MTHFR lub C677T. Istotne jest również następowe postępowanie profilaktyczne oraz lecznicze.

Jakie są konsekwencje obumarcia ciąży?

Obumarcie ciąży jest bardzo stresującym oraz traumatycznym przeżyciem dla pary, która starała się o dziecko i liczyła na szczęśliwe rozwiązanie. W takiej sytuacji bardzo ważne jest wspieranie kobiety, która doświadczyła obumarcia płodu, ponieważ dzięki temu będzie mogła szybciej powrócić do normalnego życia. Warto również poznać przyczyny śmierci dziecka, żeby zapobiec ponowieniu takiej sytuacji. Najgorszą konsekwencją obumarcia płodu jest uraz na psychice, który przy braku odpowiedniej terapii może już nie zniknąć.